MİTİNGLERİN ORGANİZATÖRÜ ASKER KAÇAĞI ÇIKTI

Cumhuriyet mitinglerinin organizatörlerinden Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Başkan Yardımcısı Bülent Öcal'ın asker kaçağı olduğu ortaya çıktı.

Nevşehir'in Kozaklı ilçesi nüfusuna kayıtlı Bülent Öcal, ilçe askerlik şubesi tarafından yaklaşık bir yıldır bakaya (mazeretsiz olarak askere gitmeyen) olarak aranıyor. Bülent Öcal ise bu sürede Ankara Tandoğan ve ADD'nin organize ettiği diğer Cumhuriyet mitinglerinde görev alıyordu. Öcal, 'bakaya' konusunda bilgisi olmadığını savundu.

'AK Partili bir ismin cumhurbaşkanı seçilmemesi' talebiyle düzenlenen Cumhuriyet mitingleriyle ilgili ilginç gerçekler ortaya çıkıyor. Mitinglerde sahneye çıkan şarkıcı Edip Akbayram'ın kısa süre önce PKK konserlerinde de şarkı söylediği tespit edilirken, 'vatan sevgisi' vurgusu yapan organizatörlerden birinin, en kutsal vatan görevinden kaçtığı belirlendi. ADD Yüksek Disiplin Kurulu Başkan Yardımcısı ve Kayseri Şeker Fabrikası Levazım Şefi Bülent Öcal (31), bir yılı aşkın süredir askerlikten kaçıyor. Kozaklı İlçe Askerlik Şubesi yetkilileri, Öcal'ın bildirdiği adreste bulunamadığını, bakaya olarak arandığını ifade etti. Askerlik şubesine Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesi Kaymakam Kemal Bey Mahallesi'ndeki adresi bildiren Bülent Öcal, Kayseri'de yaşıyor. İşyerinden 'yıllık izin aldığı' ileri sürülen Öcal, ADD'ye bırakılan notlara cevap vermiyor, ev telefonuna çıkmıyor. Cep telefonundan ulaşılan Öcal ise Zaman'ın sorularını cevaplarken Açıköğretim Fakültesi öğrencisi olduğunu ve 'bakaya' durumundan haberi olmadığını savundu. 2005'te, af kanunundan yararlandığını belirten Öcal, "Eğer gerçekten bakayaysam askere giderim, tecil ettirme imkanım varsa da tecil edip ileriki bir tarihte askere giderim." şeklinde konuştu. Emekli Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur'la birlikte ADD yönetimine giren Bülent Öcal, son dernek genel kurulunda 381 oy alarak YDK Başkan Yardımcılığı'na getirilmişti. Bülent Öcal'ın babası Fehmi Öcal da ilginç bir olayla gündeme gelmişti. 2003 yılında Sanayi Bakanlığı'nın Kayseri Şeker Fabrikası AŞ'de başlattığı soruşturma çerçevesinde baba Öcal'ın hademelikten emekli olduktan sonra fabrikaya 'genel koordinatör' olarak atandığı ortaya çıkmıştı. Bakanlık müfettişlerinin raporuna göre, Öcal, fabrikadan 1994'te hademe olarak emekli oldu, 2001'de ise şirkete koordinatör olarak atandı. Raporda, ortaokul mezunu bir kişinin böyle bir göreve getirilemeyeceği belirtilirken, "Öcal, şirketle ilgili olmaksızın sahillerdeki otelleri uğrak yeri haline getirmiş. 54 milyar lira civarındaki şahsi harcamaları şirkete ödetmiştir." suçlamalarına yer verilmişti.


zaman