AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde yaşananları ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Anayasa değişiklik paketini veto kararını sert bir dille eleştirerek, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın gerekçesini biz de değerlendiriyoruz, ama tarih de değerlendirecek. Bir yanağına bir tokat, ondan sonra öbür yanağını çevir, ona da bir tokat. Bu adalet değil, yok böyle bir şey. Adaletin gereği neyse o olacak. Biz burada yorumumuzu tabii ki yapacağız. Ama dikleşmeden yapacağız, ama dik durarak yapacağız" dedi.

Erdoğan, muhalefetin halka güvenmediğine de işaret ederek, "Madem halkın cumhurbaşkanı seçmesini de rejim meselesi olarak görüyorsunuz, peki halka gidip nasıl oy isteyeceksiniz? Bu aziz millet, demokrasinin tecelli yeri olan Meclis'i terk edenleri Meclis dışına göndermesini çok iyi bilir" diyerek tepkisini gösterdi.

AK Parti TBMM Grubu, Genel Başkan ve Başbakan Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakan Erdoğan konuşmasında cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde yaşanan tartışmalar ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen Anayasa değişiklik paketine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde olup bitenleri milletin çok iyi gördüğünü ve değerlendirmesini yaptığını kaydeden Erdoğan, "Milletimiz şimdi söz sırasının kendisine gelmesini, sandığın önüne konulmasını bekliyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer'in veto kararını 'Sayın Cumhurbaşkanı'nın gerekçesini de biz de değerlendiriyoruz, ama tarih de değerlendirecek' sözleriyle yorumlayan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
"Bu gerekçe çok önemli bir gerekçe. Ama bakıyorsunuz bazıları da çıkıyor diyor ki, 'Siz bu gerekçenin üzerinde de duramazsınız'. Bu yasama organı niye var? Bu yasama organının mensupları niye var? Millet niye var? Tabii ki değerlendireceğiz. O, onun en tabii hakkıdır, tabii ki yorumlayacağız. Bizi gönderen millet aynı zamanda kendi cumhurbaşkanını da seçen millet. Biz bunu istiyoruz. Ama birileri diyor ki 'Hayır, vekiller seçsin yeter'. Vekiller üç tane cumhurbaşkanı seçtiler, biz de aynı şekilde seçme yoluna gidiyorduk ama onu bile değiştirme yoluna gittiler. Bunu anlamak mümkün mü? Bunu da eleştirmeyeceksiniz, bunun üzerinden de yorum yapmayacaksınız. Ya ne yapacağız. Hani var ya? Bir yanağına bir tokat, ondan sonra öbür yanağını çevir, ona da bir tokat. Bu adalet değil, yok böyle bir şey. Adaletin gereği neyse o olacak. Biz burada yorumumuzu tabii ki yapacağız. Ama dikleşmeden yapacağız, ama dik durarak yapacağız. Farkımız bu."

'Meclis, Cumhurbaşkanı'nı seçmesin' diyenlere 'sandık' dediklerini hatırlatan Başbakan Erdoğan, bu çevrelerin şimdi 'Cumhurbaşkanı'nı halk da seçmesin' dediğini kaydetti. 'Peki kim seçsin' diye soran Erdoğan, partililerden 'Baykal seçsin' cevabını aldı. Bunların hepsini milletin zaten söylediğini ifade eden Erdoğan, aynı cevabı Van, Sivas, Erzurum'da da aldığını bildirdi. Erdoğan, muhalefeti şu sözlerle eleştirdi:

"Demek ki bu siyasetçiler halkı mümeyyiz görmüyorlar, halkı kendi kararlarını verecek kadar reşit saymıyorlar. Madem halka güvenmiyorsunuz, halkın cumhurbaşkanı seçmesini de rejim meselesi olarak görüyorsunuz, peki halka gidip nasıl oy isteyeceksiniz? Bu aziz millet demokrasinin tecelli yeri olan Meclis'i terk edenleri Meclis dışına göndermesini çok iyi bilir. Bir doktorun görevi hastanede görevinin başına gitmektir, öğretmenin görevi okulda görevinin başına gitmektir. Parlamenterin görevi de bu parlamentoya gelip, burada ne söylemesi gerekiyorsa onu söylemesidir, elini kaldıracaksa kaldırmaktır. Onu kaldırmaktır. Bunlar buraya gelmedikleri gibi içeri girmek isteyenlerin iradesine de engel oluyorlar. Kapı kapalı giremezsin diyorlar. Bunları yaşadık bu arada. Komisyonlarda verilen önergeleri biliyorsunuz. Bunun adı bazı kendilerine göre boşlukları değerlendirmedir. Bu süreç bir kez daha açıkça şunu tespit etmiştir, halk adalet istiyor, kalkınma istiyor. İnşallah 22 Temmuz'da bu defa millet yeter söz milletindir demeyecek, işi daha da ileri götürüyor. Çünkü millet bu defa 'yeter karar milletindir' diyecek. O gün geldiğinde kimlerin mahcup olduğunu çok iyi göreceğiz."

İHA