ANKARA (İHA) - TBMM Genel Kurulu'nda, hükümetin Meclis'e gönderdiği ve Lübnan'daki Türk askerinin görev süresinin 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi okunarak görüşülüp, oylandı ve kabul edildi. Anavatan Partisi ve CHP askerin görev süresinin uzatılmasına destek vermedi.

Tezkere, BM Geçici Görev Gücü (UNIFIL) bünyesinde görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin görev süresinin 5 Eylül 2007 tarihinden itibaren 1 yıl süreyle uzatılmasına TBMM tarafından izin verilmesini öngörüyor. Görüşmeler sırasına Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'le ilgili tartışma yaşandı. Devlet Bakanı Mehmet Aydın, BM bünyesinde barış gücünün görev süresinin uzatılmasına ilişkin çalışmaların başladığını belirterek, buna paralel olarak Türk askerinin görev süresinin uzatılması için Meclis'ten şimdiden yetki istendiğini söyledi. Aydın, "Türkiye, Lübnan krizinin önlenmesi amacıyla yoğun çaba harcamıştır. Diplomatik girişimler yanında yardımlarda bulunmuştur. BM kararı doğrultusunda müttefiklerle birlikte karar istikametinde adımlar atılmıştır" dedi. Aydın, şunları söyledi:

"Türk askeri, Lübnan'daki askerin eğitimi ve yardım faaliyetlerinde koruma görevini üstlenmiştir. Silahtan arındırma dahil hiçbir görevde kullanılmayacakları şarta bağlanmıştır. Mersin Limanı ve Adana Havaalanı, Gaziantep Havaalanı ve Sabiha Gökçen Havalimanları'nın kullanılabileceği belirtilmiştir. Bölge ülkeleri Türkiye'nin görev etmesine ilişkin isteklerini hükümetimize bildirmişlerdir.

Sürenin 1 yıl daha uzatılması ülkemizin konumunun pekiştirilmesi açısından önemlidir." Anavatan Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş, Amerikan uçakları sınırda dolaşırken, hükümetin Lübnan tezkeresini Meclis'e getirmesini eleştirdi. Sarıbaş, "Amerika uçakları Türk hava sahasını ihlal ediyor. Dışişleri Bakanı'ndan ses yok. Kuzey Irak'ta, Erbil, Süleymaniye güvenliği bölgesel güçlere verildi. Kerkük'te de aynısı olacak.

Bağdat'ta Talabani'ye öpüşüyormuş, mesaj mı veriyorsunuz. 4.5 yıldır iktidarınızda yapmak istediğiniz nedir? Ankara'nın göbeğinde terör bombaları patlamaya başladı. 2005'te terör için Meclis olağanüstü toplantıya çağrıldı. 3 gündür ses çıkarmayan Gül'ü işte bu yüzden seçmedik. Afganistan'ta, Lübnan'da askerimiz var. Amerika Kuzey Irak'a giremezsin diyor. Çünkü orada terörün yuvası var" diye konuştu.

Meclis'te terörle ilgili gizli oturum yapıldığını hatırlatan Sarıbaş, hükümetin bu konuda hiçbir sorumluluk almadığını söyledi. Sarıbaş, "Vatandaşlarımız kardeş kavgasından, kamplaşmadan kurtulmak istiyorlarsa, kurtulmaları gereken tek şey hükümettir. Bu tezkereye destek vermiyoruz. Askerimin Lübnan'da işi yok. 22 Temmuz'dan sonra boş kalacaksınız silahlanır oraya gidersiniz" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, 5 Eylül'e kadar süre olmasına karşın tezkerenin gündeme getirilmesini eleştirdi. Öymen, "Niye şimdi bunu getirdiniz. Seçime gidiliyor. Sizden sonraki Meclis buna karar versin. Sizden sonraki hükümet bu gelişmeleri görüp değerlendirsin. Lübnan'da birlik bulundurma Türkiye'nin lehine mi değil mi karar versin. Bu ne telaştır. Yangından mal kaçırır gibi bu iş olmaz" dedi. Öymen, Kuzey Irak'taki durumun hiçbir ülkede olmadığını söyleyerek, "Siz bunu içinize sindiremezsiniz. Lübnan'ı gündeme getireceğinize bunu gündeme getirin.

Canlı bombalar patlayıcılarla yakalanıyor. Başka bir yerde benzeri olayların olmayacağının garantisini kimse veremez. Türk devleti hiçbir zaman bu duruma düşürülmemişti. 'Efendim yabancı ülkeleri ikna edemedik. Irak hükümeti teröristleri etkisiz hale getiremedi' deniliyor. Irak hükümetinin gücü kendisini korumaya yetmiyor. Amerikalılar oraya tahsis edecek askerimiz yok diyor. Hava operasyonu da mı yapamıyorsunuz? Amerika Afganistan'a özel temsilci göndermiyor da, neden Türkiye'ye PKK için gönderiyor. Hiçbir ülke PKK'yla mücadelede bizi Amerika kadar yalnız bırakmamıştır. Bu nasıl ittifak?" şeklinde konuştu.

AK Parti Sakarya Milletvekili Erol Aslan Cebeci, Türkiye'nin uluslararası zorunluluklar nedeniyle ve BM'nin isteği doğrultusunda Lübnan'da barışa katkı sağlamak amacıyla asker görevlendirdiğini ileri sürdü. Cebeci, "Ülkemiz aktif, yapıcı bir dış politika izlemiş. Terör konusunda Türkiye'yi zaafa uğratmamıştır. Ekim 2006'da alınan karar doğrultusunda hükümete yetki verilmiştir" dedi. Cebeci, devletin ve TSK'nın gücünü bildiğini ve gerektiğinde bu gücünü göstermekten çekinmeyeceğini ifade etti. Türk bayrağının gururla hem Lübnan'da, hem de Akdeniz'de temsil edildiğini dile getiren Cebeci, bundan gurur duymayacak tek bir Türk vatandaşının bulunmadığını söyledi.

Cebeci, Dışişleri Bakanı Gül'e yönelik suçlamalara da yanıt vererek, "Gül'ü bunun için seçtirmedik diyorlar. Bu iğrenç ifadeleri kınıyorum. Baraj geçme korkunuz varsa, bu seviyesiz tartışmalarla oy arttıramazsınız. 22 Temmuz'da karneleriniz verilir" dedi. Buna Anavatanlı milletvekilleri itirazda bulundular. Anavatan Erzurum Milletvekili İbrahim Özdoğan, "Cebeci, Gül'ün en büyük devlet adamı olduğunu söyledi. Kem söz sahibinindir. Benim aynaya bakmamı istedi. Ben her zaman aynaya bakıyorum. Bir dadaş olarak Türk erkeğini temsil ettiğimi görüyorum. Kendisi neyi temsil ediyor" diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen Cebeci ise, "Aynaya her gün baktığını söylüyor. Zor bir iş yapıyorsunuz. İşi bu noktaya getirmek istemiyorum" dedi. Cebeci, başka bir gücün parlamenterin sözlerine de eleştirerek, "Ben Meclis'in onurlu üyesiyim. Haluk Koç bundan hoşlanmayabilir. Türk askeri İsrail çıkarlarını korumak için gitmiş. O zaman Bosna Hersek'e de Sırplar'ın çıkarını korumak için mi gittik. Böyle saçmalık olmaz" diye tepki gösterdi.

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç ise, "Görev süresi 5 Eylül 2007'de doluyor. Yeni seçilen üyeler 3 Ağustos'ta yemin edecekler. Yeni Parlamento görevi alacak. Gelecek dönem Parlamentosu'nun yetkisine niye müdahale ediyoruz. Yetki aşımı yapıyoruz. Acele niye, uluslararası sözler mi verildi" diye sordu. Koç, Gül'ün tapılacak adam gibi göstcbnan'da işi yok. 22 Temmuz'dan erilerek sıkıntıların aşılmaya çalışıldığını söyledi.