Almanya’nın başkenti Berlin’de bir okulu basan biri maskeli altı kişi, Türk öğrenci Özgür’ü sınıfın ortasında bıçakladı. Özgür’ün tahminine göre saldırganlar Arap gençleriydi.

ALMANYA’nın başkenti Berlin’de Türkler’in yoğun olarak yaşadığı Kreuzberg semtindeki Eberhard-Klein Oberschule’de bir sınıfı basan biri maskeli altı kişinin, Özgür Gökyeşil isimli Türk öğrenciyi bıçaklaması ülkede şok yarattı.

Defalarca kalçasından bıçaklanan Özgür Gökyeşil (16), "Niye saldırdılar bilmiyorum. Yapanların Arap gençleri olduğunu sanıyorum. Benim kimseyle alıp veremediğim yok" dedi.

Akşam saatlerinde okula gelen gençler, sınıf sınıf Özgür’ü sormaya başladılar. Önce yanlış sınıfa giren gençler, sonra Özgür’ün sınıfını buldular. Öğretmen ve sınıftaki öğrenciler çıkan arbede üzerine sınıfı terkederken, saldırganlar bir anda Özgür’ün etrafını çevirdiler. Sınıftan çıkamayan Özgür’ü hırpalamaya başlayan gençlerden biri, sonra bıçağını çıkarttı ve Özgür’ün kalçasına defalarca sapladı.

Özgür, "Sınıfı bastıklarında öğretmen de başta olmak üzere herkes kaçtı. Sınıfta sadece bir ben, bir de bir kız arkadaşımız kaldı. Ben onu da korumak istedim. Kafama vurdular, yere yıkıldım. Bıçaklandığımı çok sonra fark ettim. Neden böyle bir saldırıya uğradığımı anlayamadım" diye konuştu.

Baba Laçin Gökyeşil de "Kreuzbergli gençlerden ricamız bunu Türk-Arap çatışmasına döndürmesinler, intikam meselesi yapmasınlar" dedi.

Özgür’ün okuldaki yakın arkadaşları, olayın arkasında, Özgür’ün de dahil olduğu bir grubun, karşı tarafı bıçaklamasının yattığını söylediler. Bir tanık, "Bu arkadaş grubu, bir kaç ay önce kız meselesi yüzünden, karşı gruptan birini bıçaklamıştı. Özgür arkadaş kurbanı oldu. Onu zayıf ve korumasız gördükleri için gözdağı vermek istediler" dedi.

Okul müdürü Bernd Böttig dün bir basın toplantısı düzenleyerek, okulda ilk kez böyle bir saldırı olduğunu belirtti ve "Saldırı bizi derinden üzdü. Okul olarak önlem alıyoruz. Ancak okul dışındaki gelişmelere müdahil olamayız. Sorunlar bölgenin sosyal ve ekonomik yapısından da kaynaklanıyor. Bu konuda medya, aileler başta olmak üzere hepinizle iş birliğine hazırız" dedi.