Irak Başbakanı Nuri Maliki, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine yönelik askerî operasyon düzenlemesini istemediklerini söyledi.

Nuri Maliki, ülkenin kuzeyindeki yerel yönetimin merkezi Erbil'de Bölge Başkanı Mesut Barzan ile ortak basın toplantısı düzenledi. Maliki, "Türkiye'nin topraklarımıza askerî güçle girmesini istemiyoruz" dedi.

Erbil ziyaretinde federal fakat birleşik Irak'taki siyasî süreçle ilgili sorunları çözmeyi amaçladığını ifade eden Maliki, 'terörizm ile içişlerine bölgesel müdahale' gibi büyük problemlerle karşı karşıya kalan ülkenin zor bir dönemden geçtiğini söyledi.

Mesut Barzani ise mevcut problemlerin askerî yolla çözülemeyeceğini ifade etti. Barzani, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın 'Kuzey Irak'a operasyon yapılmasıni istediği' yönündeki bir soru üzerine şunları söyledi: "Kim ne derse desin, artık tehdit zamanı değil. Biz sorunların diyalogla çözülmesinden yanayız. Problemlerin askerî yöntemlerle çözülemeyeceğini gördüler ve biliyorlar."

Başbakan Maliki, Türkiye'de sınır ötesi operasyonun tartışıldığı bir sırada önceki gün Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile birlikte Erbil'e gelmişti.

Kaynak : AA