Irak'taki ABD güçlerinin, Şii lider Mukteda El-Sadr'ın militanlarına yönelik düzenlediği hava saldırısında 7 kişi öldürüldü. Olayda çatışma ortasında kalan 1 sivil de hayatını kaybetti.

Askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre, Amerikan ordusu, bu akşam saatlerinde başkent Bağdat'ın doğusunda kalan Habibiye mahallesinde ABD karşıtı Şii din adamı Mukteda el-Sadr'ın silahlı kanadına yönelik hava destekli operasyon düzenledi.

Şii isyancılara yönelik gerçekleştirilen saldırıda 7 militanın öldürüldüğü kaydedilirken, aynı operasyonda çatışma ortasında kalarak kurşunlara hedef olan 1 sivil vatandaşın da hayatını kaybettiği belirtildi. Bazı görgü tanıklarının ulaştırdığı bilgilere göre ise olayda çok sayıda sivil kaybı bulunuyor.

Sıcak temasın sağlandığı noktadan gelen bir başka iddiaya göre ise, El-Sadr'a doğrudan bağlı olan Mehdi Ordusu milislerinin, bölgede bulunan akaryakıt istasyonlarındaki rant kavgasını yoğunlaştırdığı ve petrol fiyatlarındaki borsaya yön verdiği, ABD ordusunun da operasyonlarını buna yönelik sürdürdüğü ifade edildi.

Öte yandan, ABD güçlerinden çatışmaların yer yer devam ettiği saldırıya ilişkin daha ayrıntılı bilgi henüz elde edilemezken, çatışmaların yaşandığı mahallede bazı ev ve işyerleri ile çok sayıda otomobilin büyük zarar gördüğü kaydedildi.

Amerikan ordusu, geçen hafta ortasında başkent Bağdat'ta, bugün de ülkenin kuzeydoğusundaki Bakuba'da benzer şekilde hava saldırıları düzenlemiş, işgal karşıtı isyancılara yönelik düzenlendiği öne sürülen her iki saldırıda da çok sayıda Iraklı sivil hayatını kaybetmişti.

Kaynak : İHA