Geçen çarşamba günü yayın hayatına başlayan El Cezire’nin İngilizce servisine demeç veren ilk Batılı lider olan İngiltere Başbakanı Tony Blair, Irak’taki durumun ’felaket’ oldu

Ancak Downing Street dün hemen harekete geçerek İngiltere Başbakanı’nın Irak konusundaki söylediği sözleri sulandırmak için girişimlerde bulundu.

El Cezire televizyonunun İngilizce yayınında, eski BBC çalışanı David Frost’un sorularını yanıtlayan Blair, sunucunun "Irak’a müdahale bir felakete yol açtı" yorumuna, İngiltere Başbakanı, "Evet yol açtı, ama orada zorluklar yaşanıyor. Bir yanda El Kaide ile Sünniler, diğer yanda İran destekli Şii milisler var" karşılığını verdi.

Bu söylemden hareket eden Downing Street, Blair’in konuşmasının yanlış anlaşıldığını söyledi. İngiltere Başbakanı’nın Irak için "felaket" sözcüğünü kullanmadığına işaret eden başbakanlık sözcüsü, "Blair’in Irak’ta yaşanan şiddeti sona erdirmek için karşılaşılan zorluklara dikkat çekti. Irak’taki şiddet olayları dış güçlerin kötü niyetlerinin bir sonucudur. Koalisyon güçlerinin üç yıl önce planladığı savaştan kaynaklanan bir hata değildir" dedi.