Yedi askerin ölümüne neden olan Tunceli'deki saldırı yurt dışında da yankı buldu. BBC, saldırının, olası sınır ötesi operasyona ilişkin spekülasyonun yapıldığı günlere rastlandığına dikkat çekerken “Son şiddet olayının, Kuzey Irak'a yönelik bir askeri operasyona desteği artırması kaçınılmaz” yorumunu yaptı.

İngiliz yayın kurumu BBC, Tunceli saldırısına ilişkin haberinde saldırın, daha önce Tunceli'de aktif olan PKK'ya mal edildiğini belirtti. Saldırının Türkiye'de olası sınır ötesi operasyonu spekülasyonların yapıldığı günlere rastlandığına dikkat çeken BBC, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Troyka toplantısı için Ankara'ya gelen AB yetkililerine Türkiye'nin önlem alma hakkının bulunduğunu söylediğine işaret etti.

“Son şiddet olayının, Kuzey Irak'a yönelik bir askeri operasyona desteğini artırması kaçınılmazdır” yorumunu yapan BBC, Türk hükümetinin askerlerin talep etmesi halinde bu yöndeki bir operasyona izin vereceğini söylediğine dikkat çekti. BBC, Ankara'daki bombalı saldırı ve askerlere yönelik mayın olayını PKK'ya mal edildiğini belirtirken Türkiye'nin PKK'yı 1984 yılından bu yana meydana gelen 30 bin kadar ölümden de sorumlu tutulduğunu anımsattı.

Türkiye'nin ABD'yi Kuzey Irak'taki PKK üslerini yok etmesini talep ettiğini de kaydeden BBC, Türk yetkililerinin PKK'ya karşı daha fazla işbirliğini talep eden bir rapor BM'ye sunmaya hazırlandığını da belirtti.


ANKA