İspanya’da Bask bölgesinin bağımsızlığını isteyen ve bu gece yarısından itibaren ateşkesi sona erdireceğini ilan eden terör örgütü ETA’nın bombalı saldırı yapmayahazır durumda Fransa’da en az 70 adamının bulunduğu bildirildi.
İspanyol haber ajansının terörle mücadele birimlerine dayanarak verdiği haberde, ETA’nın ateşkes döneminde (439 gün) Bask veNavarra bölgelerinde bazı bankalara ve siyasi parti binalarına kışkırtıcısaldırılar düzenleyen elemanlarının İspanya’dan kaçarak Fransa’da saklandıkları ifade edildi.
Haberde, ETA üyelerinin kendilerine lojistik destek bulduklarıFransa’da gizlendikleri belirtildi. Sayıları 70’ın üzerinde olan bu ETA üyelerinden 10 ile 12 kadarının terör saldırısı yapmak üzere İspanya’ya girmeye hazır bekledikleri kaydedildi.
Fransa’da yeniden toparlandıkları belirtilen ETA üyelerinin 2006 yılında 71 araç, patlayıcı madde yapımında kullanılan kimyasal malzeme ve
silahlar çaldıkları, kiraladıkları evlerde de bunları sakladıkları öne sürüldü. ETA’nın ateşkes halinde olduğu geçen 15 aylık sürede düzenlenenoperasyonlarda terör örgütü mensubu toplam 58 kişi tutuklanmıştı.

milliyet haber