Prof. Celal Şengör, "İstanbul için deprem tehlikesi zannettiğimizden daha büyük. İstanbul'u yönetenler bunları gizliyorlar" dedi.

İTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Celal Şengör, Fransız deprem araştırma gemisi L'Atalante ile yaptıkları araştırmanın ilk sonuçlarını dün açıkladı. İstanbul'un beklediği depremin boyutlarının çok ciddi olduğunu belirten Şengör, Tekirdağ'da Ganos Dağı'nın altında faal durumda bir fay hattı belirlendiğini söyledi. Kuzey Anadolu fay hattına ilişkin değişiklikleri saptamaya yönelik çalışmaların bir yıl kadar süreceğini ifade eden Şengör, çalışmanın Fransızlar ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından desteklendiğini belirtti.

DEPREM 7.6 ŞİDDETİNDE OLABİLİR

Muhtemel Marmara depreminin 7.6 şiddetinde olabileceğine dikkat çekerek, yetkilileri gerekli önlemleri almaya davet eden Prof. Dr. Şengör şu uyarılarda bulundu: “Türkiye'yi yöneten sivil yöneticiler maalesef bu konuya gereken hassasiyeti göstermiyor. İstanbul için deprem tehlikesinin zannettiğimizden çok daha büyük olduğunu söylememiz gerekir. İstanbul'u yönetenler maalesef bunları görmezden geldiği gibi gizliyor da. Çalışmanın bundan sonraki bölümünde Marmara'daki hassas bölgeler tespit edilip, bir yer sallandığı zaman diğer yerlere etkisinin ne olacağı üzerinde araştırmalar yapılacak.”

VATAN