Fransa’daki skandalları ortaya çıkarmasıyla tanınan Le Canard enchaînè gazetesi Cumhurbaşkanı Chirac’ın Japonya’daki Sowa Bank’ta açtığı gizli hesaplarda 45 milyon euro olduğunu öne sürdü

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Japon kültürü ve sumo güreşine olan hayranlığıyla tanınıyor. Haftalık Le Canard enchaînè gazetesi ise Chirac’ın Japonya’ya duyduğu sempatinin ardında aslında 45 milyon euro’luk bir gizli hesap olduğunu iddia etti. Gazete, dünkü sayısında Fransız İstihbarat Servisi’nin (DGSE) gizli bir belgesini yayımladı. 15 Kasım 1996 tarihli belgeye göre, Jacques Chirac 1992 yılında, yani Paris Belediye Başkanı olduğu dönemde Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan Sowa Bank’a yüklü miktarda para transferi yaptı. DGSE adına çalışan bir ‘köstebek’ Chirac’ın yakın dostu Shoichi Osada’nın bilgisayar kayıtlarına girdi. Casus, Osada’nın Chirac adına bakiyesi 45 milyon euro’luk hesapları yönettiğini tespit etti. Bu bilgiyi DGSE merkezine iletti.

Karl Laske ve Laurent Valdiguè imzalı habere göre, DGSE’nin soruşturma girişimleri ise sonuçsuz kaldı. Sowa Bank 2001 yılında ‘batmadan’ önce Osada, parayı başka hesaplara transfer etti. DGSE, Chirac hakkında tekrar soruşturma açmaya çalıştı. Chirac, 2002’de yeniden Cumhurbaşkanı seçilince bu girişim de başarısız oldu.

BAŞKANLIK YALANLADI
Haberin yayınlanmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysèes’den açıklama geldi. Yetkililer, “Haberin gerçek dışı ve belgenin sahte olduğunu” ifade etti. İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili soruşturma açılabileceğini duyurdu. Le Canard enchaînè ise Chirac’ın belediye başkanlığı döneminde sayısız yolsuzluklar yapıldığını hatırlattı.