AP haber ajansı, Türk askerinin Kuzey Irak'a girdiğini iddia etti. Reuters haber ajansı ise, Genelkurmay'ın bu bilgiyi teyit etmediğini belirtiyor.

CNN International Pentagon'un olayı doğruladığını duyurdu. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise, bölgedeki aktivitede bir değişiklik olmadığı bilgisi verildi.

Bölgesel Kürt Yönetimi de Türk askerinin K.ırak'a girdiği yönündeki iddiaları yalanladı

AP’nin ‘acil’ koduyla geçtiği haberde kimliklerinin açıklanmaması şartıyla konuşan iki üst düzey yetkili K.Irak’a yapılan baskının kapsamının limitli olduğunu ve bu atağın son haftalarda Türk liderlerinin bahsettiği büyük operasyonla ilgisi olmadığını belirtti.

AP’yi telefonla arayarak konuşan kıdemli yetkili şöyle konuştu: ‘Bu büyük bir saldırı değil. Bölgeye on binlerce asker girmedi’

Çelişkili açıklamalar

Olayın ardından bilgi alma yarışına giren ajanslardan çelişkili bilgiler gelmeye başladı. Reuters haber ajansı, Genelkurmay'ın, bu bilgiyi teyit etmediğini duyurdu.

CNN İnternational ise ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un Türk askerinin, Kuzey Irak'a girdiğini doğruladğını duyurdu. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Beyaz Saray bir açıklalama yaptı. Beyaz Saray Sözcüsü, "Türk hükümeti ve ABD'li yetkililer bu olayın gerçekleşmediği konusunda hemfikirler. Böyle bir aktivite gerçekleşmedi" dedi.
internet
haber