Genel Sekreter Ban'ın Kıbrıs özel temsilcisi Michael Moller, basına kapalı danışma toplantısında bir araya gelen Konsey üyelerine, Kıbrıs raporu ışığında, 25 Kasım-25 Mayıs 2007 döneminde Adada yaşanan gelişmelerle ilgili brifing verdi.

Konsey'in, konuyla ilgili resmi toplantısını ise, 14 Haziran'da, BM Barış Gücü'nün (UNFICYP) 6 aylık görev süresinin dolmasından bir gün önce yapması ve Genel Sekreter Ban'ın tavsiyesi doğrultusunda gücün süresini 15 Aralık 2007 tarihine dek 6 aylığına uzatan bir karar tasarısını kabul etmesi bekleniyor.

Gözlemciler, raporun ''gözlemler'' kısmında gücün Kıbrıs'taki mevcudiyetinin ''en azından şu anki haliyle'' sonsuza dek devam edecekmiş gibi algılanmaması gereğine dikkat çekmesinin, UNFICYP'in Adadaki varlığının devam etmesini isteyen ve gücün sayısının azalmasını istemeyen Rum tarafında rahatsızlık yarattığını belirtmişlerdi.

Adadaki Türk tarafı, BM Genel Sekreteri Ban'ın ilk Kıbrıs raporu olması nedeniyle önem taşıyan metni, siyasi içeriği açısından genel olarak olumlu bulmuştu. Ban raporunda, Adadaki sorunun kapsamlı bir çözüme ulaşması için tarafları müzakereye davet ederken öncelikle 8 Temmuz 2006 anlaşmasının uygulanması gereği üzerinde durmuştu.
internet
haber