CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Atv Ana Haber'de Ali Kırca'nın konuğu olarak soruları yanıtladı.

Terör konusu

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''PKK'nın bugünkü durumu Irak ve ABD'nin daha esnek ve tutarsız tavrından cesaret alarak götürdüğünü'' kaydederek, ''Hükümet tam bir sükut içinde ağzını açmıyor. Anlamak mümkün değil. Birden bire şehit sayısı tırmanmaya başladı. Terör açıktan himaye ediliyor. Hükümet ağzını açmıyor. Genelkurmay huzursuz, rahatsız'' dedi.

ABD'ye sert eleştiri

''ABD henüz bu kadar ileri bir tavır takınmış değil'' diyen Baykal, ''PKK'nın bu durumu Irak ve ABD'nin daha esnek ve tutarsız tavrından cesaret alarak götürdüğünün açık olduğunu'' anlattı. Baykal, ''Çünkü açıkça terörü reddediyorlar ABD'liler. Ama teröre karşı ne bizim etkin önlem almamıza izin veriyorlar ne kendileri etkin önlem alıyorlar. Açıkça söylemeseler de bizi özel temsilcilik mekanizmasıyla müzakerenin içine çekmeye çalışıyorlar'' görüşünü dile getirdi.

Erdoğan ve Arınç'ı topa tuttu

Başbakan Erdoğan ve TBMM Başkanı Bülent Arınç'ı sert bir dille eleştiren Baykal, "AKP gizliden gizliye rejimi değiştirme çabaları sergiliyor. Başbakan Erdoğan'ın bir sürü söylemi var gömleği değiştirdim demekle değişilmiyor. Bülent Arınç, TBMM Başkanlığı koltuğuna 23 Nisan'da İmam Hatipli genci oturtuyor. Sonra bir yerlerden uyarı gelince (Aaa öyle mi olmuş araştıralım soruşturalım) diyerek rejimi tehdit eden olaylar gizleniyor" dedi.

Türkiye ABD karşıtı oldu

Türkiye'de ABD ve AB karşıtı bir kamuoyu oluştuğunu iddia eden Baykal "Gerekli düzenlemeleri yaparsak, AB'nin ulusal birliğimizi bozacak dayatmalarını pasifize edersek ülkede yeniden yüzde 80 oranında AB yanlısı kamuoyu oluşur" dedi.
internet
haber