ABD'nin Atina Büyükelçisi Charles Ries, 'Türkiye'nin kuzey Irak'a askeri müdahalede bulunmasının talihsiz bir gelişme olacağını' söyledi.

Ries, Atina'da yayımlanan Kathimerini gazetesine verdiği demeçte, kuzey Irak ile Kıbrıs konularına değindi.

ABD'nin, Türkiye'nin, Irak kaynaklı terörist saldırılardan duyduğu rahatsızlığı anlayışla karşıladığını belirten Ries, 'Türklerin, Irak sınırlarının ardında bulunan ve Türkiye'de terörist eylemler gerçekleştirmeyi amaçlayan Kürt örgütlerle ilgili endişelerini anlıyoruz. Ancak Türk güçlerinin bir müdahalesi, sanırım talihsiz bir gelişme olacaktır. Bu konuyu, böyle bir harekete yönelme ihtiyacını hissetmeyecekleri şekilde çözmeye çalışıyoruz' dedi.

Ries, Washington'un terör örgütü PKK ile mücadele konusunda atadığı özel temsilci emekli General Joseph Ralston'un çalışmalarının da bu yönde olduğunu belirtti.

Ries, 'Ralston, bu nedenle Türk ve Irak hükümetleriyle yoğun bir işbirliği sağlanmasını üstlendi. Rolston'un hedefi bu konudaki endişeleri ortadan kaldırmak ve terörist saldırılarda bulunanların sınırların ötesinde koruma altına alınmayacağı konusunda Türk makamlarına teminat sunmak' dedi.

Kıbrıs konusuna değinen Ries, 'Washington'un, belirli bir hareketsizlik dönemi geçiren bu konuya yeniden hareketlilik kazandırılmasından yana olduğunu' belirterek, 'ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns'un çabalarının da bu yönde olduğunu' söyledi.

Ries, 'Kıbrıs'ta, toplu çözüm planının reddedilmesinden sonra, 3 yıl boyunca bir hareketlilik olmaması yazıktır. Bu konuda, taraflar arasında teknik ve özlü konularda müzakerelere başlanmasıyla ilgili 8 Temmuz önerisivar. Daha fazla zaman geçmeden bu konuda yeniden bir hareketlilik görmeyi umuyoruz' diye konuştu.

AA