BM, ABD'den BM'ye olan borcunu ödemesini istedi
BM Vakfı Başkanı Timothy Wirth, ABD'nin BM'nin barış gücü fonlarına yakında 1 milyar doları geçecek olan borçlarını ödemesi gerektiğini söyledi.
Eski bir senatör olan Wirth, parlamentoda bir komisyonda yaptığı konuşmasında, ''BM fonlarındaki bu hatırı sayılır açık, ABD'nin birçok yeni ve daha uzun barış gücü misyonu için BM Güvenlik Konseyine baskı yaptığı bir dönemde kaydediliyor'' dedi ve Amerikan Kongresinden gereken parayı serbest bırakmaya çağırdı.
ABD'nin Haiti, Kongo, Lübnan, Liberya, Kosova'dakiler gibi barış misyonları istediğini ve bütün bu misyonları desteklediğini belirten Wirth, ''Bunlardan herhangi birini veto edebilirdik ama etmedik'' hatırlatmasında bulundu ve ''ABD'nin hatırı sayılır borçları, bu operasyonlar için asker gönderen ülkelere haksızlıktır. Örneğin, dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Bangladeş hala 77 milyon dolar ödenmesini bekliyor çünkü başta ABD olmak üzere bağışçı ülkeler hala faturalarını ödemedi'' dedi.
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, dünkü açıklamasında BM'nin barış gücü operasyonlarının Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'in önceliklerinden biri olduğunu ve barış güçlerinin iyi ve etkin çalışmasını beklediğini söylemişti.