Danimarka'dan Arap ülkelerine "Hamas'ı durdurma" çağrısı
Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Möller, Arap ülkelerine, Gazze'nin kontrolünü tamamen ele geçirmeden Hamas'ı durdurma çağrısında bulundu.
Danimarka ajansı Ritzau'daki habere göre Per Stig Möller, ''Arap ülkelerinin öne çıkması gerektiği açık çünkü Batılıların çatışmaları durdurabileceğini sanmıyorum. Suriye Hamas'a baskı yapmalı, Suudi Arabistan da duruma müdahale etmeli, çünkü Mart 2007'de Riyad'taki zirvede yeniden işlerlik kazandırılan Arap barış inisiyatifi şu anda yıkıntı halinde'' dedi.
Çatışmaların sonucunda Hamas'ın Gazze'nin kontrolünü tamamen ele geçirmesinden endişe ettiğini belirten Danimarkalı Bakan, ''Eğer hiçbir şey yapılmazsa, Gazze'de bir Hamas, Batı Şeria'da da bir El Fetih devleti ile karşı karşıya kalabiliriz'' diye konuştu.
Möller'in, son durumla ilgili olarak Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefon görüşmeleri yaptığı da belirtildi.
Möller'in 1 Temmuzdan itibaren, Suriye, Lübnan, İsrail ve Filistin topraklarını kapsayan bir bölge ülkeleri turuna çıkması da bekleniyor.