Lübnan'da siyasi suikastlar durmuyor!
Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bugün düzenlenen saldırıda, hedefin ölen Suriye karşıtı milletvekili Velid Eido olduğu bildirildi.
Lübnan'ın eski başbakanı Refik Hariri'nin Şubat 2005'te suikasta kurban gitmesinden beri ölen ya da yaralanan Lübnanlı şahsiyetler şöyle sıralanıyor:
14 Şubat 2005: Başbakan Refik Hariri, Beyrut'ta düzenlenen suikast sonucu öldü. Saldırıda aralarında bakanlık yapmış milletvekili Bassel Fleyhane'ın da bulunduğu 23 kişi öldü, 220 kişi yaralandı. Bu saldırıdan birkaç ay sonra önce, Ekim 2004'de Dürzi lider Velid Canbolat önderliğindeki İlerici Sosyalist Partisi'nin ileri gelenlerinden Marvan Hamade, bomba yüklü araçla düzenlenen bir saldırıda ağır yaralanmıştı.
2 Haziran 2005: Suriye karşıtı gazeteci Samir Kassir Beyrut'un Hristiyan mahallesi Eşrefiye'de bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda öldü.
21 Haziran 2005: Komünist Parti'nin eski genel sekreteri Georges Hawi Beyrut'taki evi yakınlarında uğradığı bombalı saldırıda öldü.
12 Temmuz 2005: Savunma Bakanı Elias Murr, yine Beyrut'taki bombalı saldırıdan yaralı kurtuldu, ancak aynı saldırıda bir kişi öldü, 9 kişi yaralandı.
25 Eylül 2005: Kadın gazeteci May Chidiac, Beyrut'ta arabasına yerleştirilen bombanın patlaması üzerine ağır yaralandı.
12 Aralık 2005: Beyrut'ta düzenlenen saldırının hedefinde bu kez Hristiyan milletvekili ve gazeteci Cibran Tueyni vardı. Beyrut'ta yine bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda Tueyni'nin yanı sıra 2 kişi daha öldü.
2 Eylül 2006: Hariri suikastını soruşturan ekiple bağlantılı üst düzey güvenlik görevlisi Yarbay Samir Şehade Beyrut'un güneyindeki bombalı saldırıda yaralandı, 4 koruması ise öldü.
21 Kasım 2006: Beyrut'un kuzeyinde Suriye karşıtı Sanayi Bakanı Pierre Cemayel kurşunlanarak öldürüldü.