Rusya Devlet Başkanlığı sözcüsü, eski KGB ajanı Alexander Litvinenko'nun zehirlenmesinin arkasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in olduğu iddialarını "saçmalık" olarak niteledi.


Putin'e muhalifliği ile tanınan Litvinenko Londra'da bir restoranda zehirlenmiş, İngiltere polisi, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıklamıştı.
Kremlin sözcü yardımcısı Dmitry Peskov, Moskova'da yaptığı açıklamada, "tamamen saçmalık olan bir iddia hakkında yorum yapmaya gerek yok" dedi. Rusya gizli servisi FSB'nin sözcüsü ise iddialarla ilgili yorum yapmayı reddetti.
Bu arada, Litvinenko'nun dün gece durumunun ağırlaşmasından sonra yoğun bakıma kaldırıldığı bildirildi.
Litvinenko'nun 6 yıl önce Londra'ya kaçmasına yardımcı olan yakın arkadaşı Alexander Goldfarb ise Litvinenko'nun Kremlin tarafından desteklenen bir komplonun kurbanı olduğunu iddia etti.
Goldfarb, Reuters'a telefonla yaptığı açıklamada, "Bu, Rusya istihbarat birimlerinin Kremlin tarafından desteklenen bir operasyonudur" dedi.
Operasyon emrini Putin'in verdiğini gösteren doğrudan bir kanıtı olmadığını söyleyen Goldfarb, "Bildiğim, Rusya Devlet Başkanı'nın bu operasyondan haberi olduğudur. Putin, Litvinenko'yu şahsen tanıyor. İkisi de aynı örgütte albaydı. Litvinenko, Putin'in politikalarının en açık sözlü muhalifiydi ve hayatına yönelik tehditler yapılmıştır" diye konuştu.
Londra'daki Rusya Büyükelçiliği ise Litvinenko'nun zehirlenmesini "kaza" olarak niteledi ve olayla ilgileri olmadığını açıkladı.
Litvinenko'nun 1 Kasımda zehirlenerek hastaneye kaldırıldığı, ancak zehirlendiğinin yeni belirlendiği bildirildi.
John Henry adlı uzman BBC'ye yaptığı açıklamada, Litvinenko'nun zehirli bir kimyasal madde olan thallium ile zehirlendiğinin "kuşkusuz" olduğunu söyledi.
Henry, kokusuz, renksiz ve tatsız bir madde olan thalliumun sadece 1 gramının bir kişiyi öldürebileceğini belirtti.
Goldfarb, tedavi görmekte olduğu Londra Üniversite Hastanesi'nde ziyaret ettiği Litvinenko'nun "bir hayalete benzediğini, çok zayıf olduğunu ve bütün saçlarının döküldüğünü" söyledi.