Diyarbakır'da meydana gelen patlamanın sebebinin, çöp kutusuna konulan zaman ayarlı bomba olduğu öğrenilirken, bomba uzmanları tarafından olay yerinden 150 metre ileride başka bir bomba daha bulunarak etkisiz hale getirildi.


Diyarbakır'ın en işlek semtlerinden olan Ofis semti Gevran Caddesi üzerinde sabah saatlerinde askeri servis aracının kalktığı yerin yakınında bulunan çöp kutusuna zaman ayarlı bomba bırakıldı. Bombanın zamanından önce patlaması olası bir faciayı önledi. Askeri personel servis aracına gelmeden meydana gelen patlamada biri askeri personel, 5'i sivil olmak üzere toplam 6 kişi yaralandı. Yaralılar, Şaban İlkören, Servet Şengül, Sadun Çiftçi, Metin Çınar Diyarbakır Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınırken, durumları ağır olan Mesut Karadoğan ve Birsen Kalaylı'nın Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavileri sürüyor.

ZAMAN AYARLI BOMBA
Bombanın zaman ayarlığı olduğu öğrenilirken, tahrip gücünün yüksek olduğu kaydedildi. Bomba uzmanları, olayın meydana geldiği yerin 150 metre ilerisinde başka bir bomba daha buldu. Bombanın uzmanlar tarafından etkisiz hale getirildiği öğrenildi. Öte taraftan, olay yerinde bir görgü tanığı ifadesinin alınması için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Diyarbakır kent merkezinde Terörle Mücadele ekipleri ile özel harekat timleri geniş çaplı operasyon başlattı.

mynet haber