Denizli'deki, Özçınar Elektrik ve Madencilik Sanayi'nin sahibi işadamı Selahattin Çınar'ın New York'taki R.I.T. Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde öğrenim gören kızı Canan Çınar ile oğlu Caner Çınar, 4 gün önce Chicago'dan İstanbul'a Türk Hava Yolları uçağıyla yolculuk yaptı. Aktarmalı olarak, İstanbul'dan İzmir'e gitmek üzere yeniden uçağa binen iki kardeş, Adnan Menderes Havalimanı'nda, bavullarını teslim alırken, 4 bavuldan 3'ünün olmadığını gördü. Görevliler, Çınar kardeşlere, kayıp bavullarının bulunacağını ve kendilerine gönderileceğini söyledi.
Yapılan araştırmada, Çınar kardeşlere ait bavulların aktarma sırasında İzmir uçağına verilmediği ortaya çıktı. Atatürk Havalimanı'nda kalan bavullar, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na gönderilip, bir gün sonra Denizli'deki Canan ve Caner Çınar'a teslim edildi.

Ancak, iki kardeş iddiaya göre bavullardaki özel eşyalarının olmadığını gördü. Canan Çınar, Victoria's Secret markalı 5 adet iç çamaşırı ile Banana Republie marka bikinisi, çizme, parfüm, krem, çanta, saat gibi özel eşyalarının bavullarından çalındığını söyledi. İki kardeş, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Ulaştırma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü, İzmir Valiliği, İzmir Gümrük Müdürlüğü ve Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü'ne faks göndererek kayıp eşyalarının bulunmasını ve hırsızların yakalanmasını istedi.

İki yıldır Amerika'da eğitim gören Canan Çınar, “İstanbul'dan İzmir'e indiğimizde bavullarımızın üç tanesi kayıptı. Bavullar Denizli'ye gönderildiğinde kardeşim Caner ile birlikte özel eşyalarımızın çalındığını gördük, çok şaşırdık. Hırsızlığı yapan kişi ya da kişiler markadan iyi anlıyor. Başka iç çamaşırlarım olmasına rağmen onlara dokunmayıp sadece Victoria's Secret markalı 200 dolar değerindeki 5 iç çamaşırım özellikle seçilmiş. Yine çalınan eşyalarımız arasında yer alan parfüm, saat ve çantalar da markaydı. Havaalanlarında hırsızlık yapan çete olmasından şüpheleniyoruz. Suçluların bulunmasını istiyoruz” dedi. Caner Çınar da çalınan bazı eşyalarının hediye olduğunu, bir çoğunu Denizli'deki yakınlarına getirdiklerini ve çok mağdur olduklarını açıkladı.

İki kardeş, Denizli'de Türk Hava Yolları Satış Müdürü Murat Cengiz ile de görüşerek sorunlarını anlattı. Murat Cengiz, olayın adli bir vaka olduğunu belirterek, “Kaybolan eşyaların faturaları mağdurların elinde mevcut. Biz eşyaların maddi değerini sigorta şirketinden isteyeceğiz. Ancak böyle bir olayın yaşanmış olması bile büyük skandal. Hava alanlarında çantalar kaybolabilir, başka havalimanlarına yanlışlıkla gönderilebilir. Ancak, çantaların açılarak özel eşyaların alınması tam anlamıyla skandal. Durumu yetkili mercilere bildirdik, gereken yapılacaktır” dedi.

NEREDE ÇALINDIĞI BİLİNMİYOR

Cengiz, Amerika'dan havalanan THY'na ait uçağın, İstanbul- İzmir aktarmalı uçak olduğunu, Canan Çınar ve kardeşi Caner Çınar'a ait olan bavulların nerede açılıp hırsızlık olayının yapıldığını tespit etmenin çok zor olduğunu söyledi. Cengiz, “Çınar kardeşler, Amerika'dan İstanbul'a geldiklerinde bavulları görmeden İzmir'e havalanmışlar. İzmir'e indiklerinde bavullarının kayıp olduğunu anlamışlar.

Bavulların 3'ü İstanbul'da kalmış ve bir gün sonra gönderilmiş. Hırsızlık olayı Amerika-Türkiye hattında yapılmış ancak, burada İstanbul ya da İzmir'deki görevlileri suçlamak yanlış olur. Çünkü, olay Amerika'da da yapılmış olabilir” dedi.

Bavulundaki özel eşyaları çalınan Canan Çınar ise, “Bavullarımızın kayıp olduğunu İzmir'de anladık. Amerika'da uçağa teslim ettik, İstanbul'dan İzmir'e devam ettik. Kayıp 3 bavulumuz bize bir gün sonra gönderildi. Bir yanlışlık olmuş, bavullar İstanbul'da aktarma esnasında orada kalmış” dedi.