DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin, siyasette her polemiği çözen en önemli gücün halk olduğunu belirterek, ''Millete gitmek doğru bir iştir. Bir genel seçim zamanı da gelmiştir, geçirmemek lazım'' dedi.

Mehmet Ağar, Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle Grand Cevahir Oteli ve Kongre Merkezi'nde, ''Türkiye Çocuk Zirvesi Kutlama Toplantısı''na katıldı. Ağar, eşi Emel Ağar ile geldiği toplantı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ''son günlerde Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda polemik yaşandığını'' belirterek, görüşlerini sorması üzerine, Ağar, ''Siyasette her polemiği çözen en önemli güç halktır. Millete gitmek doğru bir iştir. Bir genel seçim zamanı da gelmiştir, geçirmemek lazım. Millet her şeyin en doğrusunu, en iyisini, ülke için en hayırlısını tayin edecek yegane güçtür'' şeklinde konuştu.

Ağar, ''Cumhurbaşkanı'nı sizce halk mı seçmeli?'' şeklindeki soruyu da ''Genel seçim yapılmalı, ondan sonra Meclis seçer. Halk seçecekse Anayasa değişikliği yapılır. Halkın hakem olduğu her yerde varız biz'' yanıtını verdi.

-ÇOCUK ZİRVESİ-

Mehmet Ağar, toplantıda yaptığı konuşmada, toplumda sorumluluğa sahip insanların kendi çocuklarına layık gördükleri şeyleri bütün çocuklar için istemeleri gerektiğini dile getirdi. Tüm çocukların eşit şekilde önemli olduğunu ve her birinin mutlak şekilde korunması gerektiğini ifade eden Ağar, eğitim hakkının çocukların en temel hakkı olduğunu vurguladı.

Ağar, ''Yoksulluk nedeniyle çocuk işçiliği yaygınsa ve çocuklar okula gönderilemiyorsa çocuk haklarından bahsedebilmemiz mümkün değildir. Çocuk haklarını korumak ve geliştirebilmek aynı zamanda toplumun tümünü geliştirebilmek demektir'' şeklinde konuştu Mehmet Ağar, 1993 yılından beri güçlü bir sivil toplum hareketi tesis eden Türkiye Çocuk Zirvesi yöneticilerini de tebrik ettiğini sözlerine ekledi.

İstanbul Valisi Muammer Güler'in eşi Neval Güler ve Vali Yardımcısı Mehmet Seyman'ın da katıldığı kutlama programında Türkiye Çocuk Zirvesi'nin geçmişine yönelik bir multivizyon gösterisi sunuldu, Çocuk Hakları konulu panel gerçekleştirildi. Toplantının sonunda Bakırköy'ün çeşitli okullarından öğrenciler Çocuk Hakları Dünya Mesajını okudu.