Fransa'da merkez sağda, iktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri Nicolas Sarkozy'ye karşı parti içi muhalefetin sesi giderek artmaya başladı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmasına kesin gözüyle bakılan Sarkozy, parti içinde, "aşırı liberal ekonomi yanlısı olmak" ve asayiş sorununu "çok sert tedbirlerle çözmek" istemekle suçlanıyor.

Yüksek eğitim kurumlarından sorumlu Devlet Bakanı Francois Goulard, bugün bir gazeteye verdiği demeçte, Sarkozy'yi, "parti içinde farklı bir tartışma ortamı yaratmamak ve karşıt fikirleri kabul etmemekle" suçladı.

Başbakan Dominique de Villepin, pazar akşamı verdiği demeçte, Sarkozy'nin UMP'nin tartışmasız cumhurbaşkanı adayı olmadığını söyleyerek, UMP liderine mesafeli yaklaştığını bir kez daha dile getirdi.

Dominique de Villepin ile birlikte Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'a yakınlığıyla tanınan Savunma Bakanı Michele Alliot-Marie de bir parti toplantısında yaptığı açıklamada, Sarkozy'yi güvenlik ve asayiş sorunları konusunda fazla sert açıklamalar yapmakla suçladı.

Fransa'daki siyasi gözlemciler, Chirac'ın üçüncü kez seçilmek için aday olmamakla birlikte, son yıllarda "kendisine isyan bayrağı çeken" Sarkozy'yi zor duruma düşürmek için elinden geleni yapacağını düşünüyor.

Fransa'da Sosyalist Parti delegeleri, geçen hafta sonu, cumhurbaşkanlığı seçimleri için Segolene Royal'i aday olarak belirlemişti.