Danıştay 13. Dairesi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) Ağustos sonunda akaryakıt dağıtım şirketlerine lisanssız bayilere satış yaptıkları gerekçesiyle verdiği para cezası kapsamında şirketlerin açtığı davaların bir kısmında yürürlüğün durdurulması taleplerini sonuçlandırdı ve ret kararı verdi.

Reuters'ın edindiği bilgiye göre, Danıştay Turkuaz, Siyam, Delta, Akpas ve Altınbaş şirketlerinin açtığı davada ara kararı verdi ve bu şirketlerin yürürlüğün durdurulmasına ilişkin istemlerini yerinde bulmadı.

Danıştay 13. Dairesi EPDK'nın idari para cezası verdiği Opet, Can Aslan ve Bölünmez petrol şirketlerinin bazı bayilerine kesilen cezaların ise dağıtım şirketlerine verilen cezalardan kesilmesine karar verdi. Bu çerçevede, bu şirketlere bağlı bazı bayiler EPDK tarafından verilen cezaları ödemeyecekler.

Yetkililer, bu miktarların, ödenmesi gereken toplam tutarın içinde çok küçük bir bölüme karşılık geldiğini belirtiyorlar.

Şirketlerin, Danıştay'ın verdiği karara itiraz etme hakları bulunuyor.

Danıştay POAŞ, Shell, Erk ve Turcas gibi petrol şirketlerinin cezalarına ilişkin yapılan başvuruyu henüz karara bağlamadı.
Danıştay davalara ilişkin esas kararını önümüzde günlerde verecek.

EPDK aralarında Petrol Ofisi , Shell ve BP gibi yabancı şirketlerin de olduğu 28 dağıtım firmasına toplam 1.667 milyar YTL tutarında ceza vermişti.

Şirketler, bu cezayı süresi içinde ödemeyip, kararın iptali ve yürürlüklerinin durdurulması için dava açmışlar, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı da yaklaşık iki önce hafta dağıtım şirketlerinin ödemeyi yapması için tebligatları göndermişti. Petrol Ofisi ve Turca geçen hafta EPDK cezasının tecili için Maliye Bakanlığı'na başvurmuşlardı.


(REUTERS)