Şehit Binbaşı Özyalçın ve Onbaşı Kızıltaş'ın cenaze törenine protokol ve şehit yakınları dışında kimse alınmadı. Dışarıda bir grup PKK ve hükümet aleyhine slogan attı.

Hakkari'de mayın patlaması sonucu şehit olan Piyade Kıdemli Binbaşı Murat Özyalçın ile Elazığ'da güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Uzman Onbaşı Cihan Kızıltaş için Levent Camii'ndeki töreninde yeni kurallar uygulandı.
Musalla taşına konulan şehit cenazelerinin başında askerler tören boyunca sırayla nöbet tuttu. Şehit Binbaşı Murat Özyalçın ve Onbaşı Cihan Kızıltaş için Cuma namazı sonrası cenaze namazı kılındı.

Cenaze namazını kıldıran İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, şehitlik mertebesinin önemini anlatarak, ''Geleneklerimizde ve dinimizde cenazelerin nasıl kaldırılacağı bellidir. Buna göre cenazeler musalla taşına konur ve defnedilir. Birbirimizi üzmeyelim. Başkaları tarafından yanlış anlaşılabilecek hareket ve tavırlardan kaçınalım'' dedi.

Çağrıcı, kılınan namazın ardından dua edip ve cemaatten helallik istediği sırada, cami dışında bekleyen bir grup terör örgütünü protesto ederken, hükümet aleyhine sloganlar attı.

Daha sonra Onur Kıtası tarafından omuzlara alınan şehit cenazeleri top arabasına konuldu.

Şehit cenazelerinin top arabasına yerleştirilmesi sırasında sloganlarını sürdürerek korteje girmeye çalışan gruba polisin izin vermemesi üzerine, kısa süreli bir arbede yaşandı. Cenaze töreninin yapıldığı caminin bahçesine protokol üyeleri, şehit yakınları ve gazeteciler dışındakiler alınmazken, cenaze namazına cami içerisinden katılmak isteyenler iki güvenlik kontrol noktasından arandıktan sonra içeriye alındı.

Kıdemli Binbaşı Murat Özyalçın ile Jandarma Uzman Onbaşı Cihan Kızıltaş'ın naaşları bir süre kortej eşliğinde top arabasında taşındı. Buradaki yürüyüşün ardından şehit cenazeleri Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verildi. -AA