BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Louise Arbour, Filistin ve İsrail'e yapacağı 5 günlük resmi geziye, Gazze Şeridi'nde yoğun askeri operasyonlar ve bombardımanın yaşandığı Beyt Hanun'dan başladı. Arbour, Beyt Hanun'lulara, "Dünya sizi terk etmedi" diye konuştu.
İsrail tanklarının bombardımanında bu ay başında 20'den fazla kişinin öldüğü Beyt Hanun'da bazı bölgeleri gezen BM insan hakları temsilcisine bombardımanda ölenlerin resimlerini gösteren Filistinliler, saldırının sorumlularının cezalandırılması çağrısında bulundular.
Beyt Hanun'da basın mensuplarına açıklama yapan Arbour, İsrail ve Filistinli yetkilileri şiddet sarmalını durdurmaya ve sivilleri korumak için daha fazla çaba göstermeye çağırdı. Arbour, "Hem endişelerimi dile getirmek, hem sizi rahatlatmak için buradayım" derken, bombardımanda yaralananlara "dünyanın kendilerini terk etmediğini" de göstermek istediğini söyledi.
Arbour'un Beyt Hanun'daki gezisi sırasında, İsrail ordusu buldozerleri, Kassam roketlerinin kullanılmasını önlemek amacıyla, bölgenin yakınında arazi düzleme çalışmalarını sürdürdü.BM yetkilisi, gezisi çerçevesinde İsrail ve Filistinli yetkililerle bir araya gelecek, her iki tarafta saldırılarda zarar gören bölgeleri ziyaret edecek.