Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya’nın önerisiyle ilgili olarak, "Kabullenemeyeceğimiz şeyler önümüze geldiği zaman farklı bir adım söz konusu olmayacaktır" dedi.
Başbakan Erdoğan, TBMM’deki makamından ayrılırken gazetecilerin, Kıbrıs Rum Kesimine deniz ve hava limanlarının açılması için Finlandiya Dönem Başkanlığının 6 Aralık’a kadar Türkiye’ye süre vermesine ilişkin sorularını yanıtladı.
"Finlandiya’nın 6 Aralık önerisine ilişkin bir değerlendirmeniz olacak mı?" sorusu üzerine Erdoğan, şunları söyledi:
"Teknokratlar, bürokratlar hepsi gidiyorlar, orada görüşmeler yapacaklar.
Dışişlerindeki arkadaşlar da gidiyor. Ardından da Abdullah Bey, Helsinki’ye gidecek. Bizim bugüne kadar çizdiğimiz çerçeve belli. Biz her zaman görüşmedeyiz, görüşmelerimiz devam edecektir. Kabullenemeyeceğiz şeyler önümüze geldiği zaman farklı bir bir adım söz konusu olmayacaktır. Bugüne kadar söylediklerimizi biliyorsunuz." "Hala aynı noktadayız değil mi?" sorusuna Başbakan Erdoğan, "Tabi, tabi" yanıtını verdi.

GÜL: BU İŞLER ŞANTAJLA OLMAZ

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de, Kıbrıs sorunu konusunda ancak bir orta yol bulunması durumunda Türkiye'nin AB'nin isteklerine 'evet' diyebileceğini söyledi ve ''Bu işler şantajla olmaz. Zaten böyle birşey de yok'' dedi.
Pazar günü Finlandiya'ya gideceğini hatırlatan Gül, ''Zaten görüşülecek. Finliler de görüşüyor. Bir yol bulabilirsek, büyük bir memnuniyetle bekleriz ama Türkiye üzerine düşeni yapmıştır. Türkiye'nin protokolü imzalarken beklentisi, AB'nin Kıbrıs Türkleri ile serbest ticareti başlatmasıdır" dedi.
Dışişleri Bakanı, daha vakit olduğunu belirterek, "Bir orta yol bulunursa memnuniyetle evet deriz" diye konuştu.
Gül, bir gazetecinin, 6 Aralık'a kadar yoğun bir görüşme trafiği olup olmayacağı sorusuna da ''Öyle bir şey söz konusu değil'' yanıtını verdi.
AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Başbakanı Matti Vanhanen, Türkiye'nin Kıbrıs Rum kesimine Ankara Protokolü'nün gereği olarak liman ve havaalanları açması için 6 Aralık'a kadar süre vermişti.