Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, MHP ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Abdullah Öcalan üzerinden milliyetçilik yarışı yapmakla suçladı.
Mumcu, partisinin TBMM Grubu’nda yaptığı konuşmada MHP’nin hafta sonu yaptığı kongre sonrası MHP ile Başbakan arasında alevlenen milliyetçilik tartışmasına katılırken, geçen hafta gerçekleştirilen Milli Eğitim Şurası’nı ve hükümetin Kıbrıs politikasını eleştirdi.
Konuşmasını Isparta Yalvaç Atatürk Lisesi’ndeki öğretmeni Ayfer Benzet’in de dinlediği Mumcu, öğretmeninin “sınav ve tahtaya kalkmışlık duygusu verdiğiö esprisini yaptı. Mumcu öğretmenine “Bazen insanlar Türkçemi övüyorlar. Övülecek olan ben değil beni yetiştirenler. Hocam dilim sürçüyor, konuşamıyorum karşınızdaö diye iltifat etti.

CUMHURİYETİN KENDİSİNİ KORUYACAK GARDİYANLARA İHTİYAÇI YOK
Geçen hafta toplanan ve katsayı ile İmam Hatipler odaklı geçen Milli Eğitim Şurası’nı değerlendiren Mumcu, şuranın “slogan ve kamplaşmaö düzeyinde kaldığını savundu. Mumcu, hem CHP’yi hem de iktidar AKP’yi eleştirdi.
Cumhuriyetin ihtiyacının korunmak ve kollanmak değil yücelmek ve yaşatılmak olduğunu söyleyen Mumcu, şuranın katsayı tartışmasına hapsedildiğini söyledi. Mumcu “İpin bir tarafında CHP diğer tarafında hükümet var. Tartışmanın tek başlığı var imam hatipler. İpin bir tarafından biri diğer tarafından diğeri çekiyor. Kamplaşmanın en belirgin fotoğrafıö dedi.
Mumcu, Türkiye’nin bu akıl dışı tartışma ile vakit kaybettiğini, katsayı uygulaması neresinden bakılırsa bakılsın adaletsiz olduğunu söylerken, herkesin kafasında da bir imam hatip saplantısı bulunduğunu savundu.
“Yanlış olan üniversite sınavının kendisiö diyen ve bunu “çağdışı zulümö olarak niteleyen Mumcu, CHP ve AKP’nin kavgasının arkasında “devlete hangi zihniyetin hakim olacağıönın yattığını ileri sürdü. Mumcu, “Gelin aklı ve vicdani egemen kılalım. Çoklu müfredat imkanları sunalım. Cumhuriyetin onu koruycak gardiyanlara ihtiyacı yok. Cumhuriyetin onu yükseltecek vicdan ve akıl erlerine ihtiyacı varö dedi.

ERDOĞAN’A “NEREDEN NEREYE" CEVABI
Mumcu, Başbakan Erdoğan’ın icraatlarını savunduğu “Türkiye nereden nereye geldiö konuşmasına da yanıt verdi. “Hükümet hala nereden nereye yi anlatıyorö diyen Mumcu, Türkiye’nin kendi hataları yüzünden AB vizyonunu kaybettiğini, ülkenin ya Kıbrıs’ı ya AB’yi kaybetmekle karşı karşıya bırakıldığını savundu.
Kıbrıs konusunda hükümeti “iki yüzlülükleö suçlayan Mumcu “Kendinizi akıllı alemi ahmak mı sanıyorsunuzö derken, “17 Aralık günü hangi belgeye imza atınız, Hem ağlarım hem giderim, yan cebime koy edalarıyla imzalanan belgede ne yazıyordu? Ek protokolü imzalayacağınıza dair yazılı beyanda bulunuyordunuz. Altına devlet bakanı ile imza attınızö şeklinde konuştu.
“Nereden nereye gelindiğini bu millet kendi hayatına baksın herkes nereden nereye gelindiğini bilirö diyen Mumcu, maaşlara ek yapılacak gerekçesiyle KDV’nin kaldırıldığını, ancak uygulamanın 2008’de başlayacağının 2007’de ödeme olmadığının ortaya çıktığını, çalışan emeklilerin aylıklarından yüzde 30 kesinti öngörüldüğünü kaydetti. Mumcu, “Devlet anlayışında nereden nereye geldik. Hameset yapıyorlardı bir iş yaptık diyorlar Ne iş yaptınız? Öncekilerin yaptıklarını işportacı gibi satmaktan başka bu hükümetin yaptığı bir şey yokö diye konuştu.

APO ÜZERİNDEN MİLLİYETÇİLİK YARIŞI
MHP kongresi başlayan milliyetçilik tartışmalarına da tepki gösteren Mumcu isim vermeden MHP ve Başbakan’ı eleştirdi. “Milliyetçilik sezonu açıldı hayırlı uğurlu olsunö diyen Mumcu, sözlerini “Nasıl bir milliyetçilikse bu yarış. Apo’nun üzerinden milliyetçilik yarışı. Gerçekten milliyetçilik yapmak istiyorsanız milletin karnını doyurun. İnsanınıza iş verinö şeklinde sürdürdü.
Konuşması sırasında kürsüdeki mikrofonda yer yer sorun çıkması üzerine ise Mumcu, “İnşallah arıza olsun da sabotaj olmasınö diye espri yaptı. (ANKA)