CHP Eskişehir Merkez İlçe Başkanı Ayhan Türkseven, AKP İl Başkanı ve aynı zamanda Belediye İmar Komisyonu Başkanı olan Murat Canözer'in, ortağı olduğu Anadolu Yapı Denetim Limited Şirketi'nde görevli inşaat mühendisinin ölümünü ilgili yerlere bildirmediği için cezalandırıldığını açıkladı
21.11.2006

Türksever, "AKP İl Başkanı, binaları ölülelere denetlettiği için cezalandırıldı" iddiasında bulundu. AKP İl Başkanı Murat Canözer ise, vefat eden inşaat mühendisinin sadece proje denetleyicisi olduğunu, vefatından sonra adına inşaat denetiminin yaptırılmadığını söyledi.

Parti binasında basın toplantısı düzenleyen CHP Merkez İlçe Başkanı Ayhan Türkseven, AKP İl Başkanı Murat Canözer'in ortağı olduğu Eskişehir Anadolu Denetim Limited Şirketi'nde denetçi olarak görev yapan inşaat mühendisi Hakkı Peker'in 30 Temmuz 2005 tarihinde vefat ettiğini belirtti. Murat Canözer'in yasa gereği inşaat mühendisinin ölümünü 3 gün içerisinde ilgili yerlere bildirmesi gerektiğini vurgulayan Ayhan Türkseven, "Ancak mühendisin ölümü 19 Ağustos 2005 tarihinde bildirilmiştir. Bu nedenle Anadolu Yapı Denetim Limited Şirketi'nin izin belgesi bakanlığın 20 Ekim 2006 tarihli oluru ile bir ay süreyle geçici olarak geri alınmış ve faaliyetleri de bir ay durdurulmuştur" dedi.

"ŞAİBELİ İŞLER"

CHP Merkez İlçe Başkanı Ayhan Türkseven toplantıda basın mensuplarına dağıttığı `AKP İl Başkanı binaları ölülere denetlettiği için cezalandırıldı' başlıklı yazılı açıklamasında şunları savundu:

"Biz ilke olarak başka partilerin iç işlerine karışmayız. Ancak bizim işimize karışılmasına, hele de Eskişehir'i ilgilendiren şaibeli işlere seyirci kalamayız. Türkiye'nin çeşitli yerlerinde yaşanan Alidibo'ların Eskişehir'de de olması bizi derinden üzmüştür. Kabullenmemiz mümkün değildir. AKP İl Başkanı ve hem Tepebaşı hem de Büyükşehir Belediyesi meclislerinde İmar Komisyonu Başkanı olan Murat Canözer'in büyük ortağı olduğu Anadolu Yapı Denetim firmasına, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından ölen denetim sorumlusunu bakanlığa bildirmeden, denetime devam ediyor göstermesi nedeniyle bir ay süre ile faaliyetinin durdurulması cezası verilmiştir. Bu konuya ilgili makamların kulak tıkaması, AKP'nin yasalara aykırı davranışlarının tipik örneğidir."

"ÖLÜYE YAPI DENETLETTİRMEDİK"

AKP İl Başkanı Murat Canözer ise, Anadolu Yapı Denetim Limited Şirketi'nin bakanlık tarafından faaliyetinin bir ay süreyle durdurulduğunu doğruladı. Canözer, vefat eden inşaat mühendisinin proje denetçisi olduğunu, yapı denetçisi olmadığını kaydederek şunları söyledi:

"Yasa gereği vefatından sonra 3 gün içerisinde durumu ilgili yerlere bildirmemiz gerekiyordu. Ancak 3 günde evrakları tamamlamak mümkün olmuyor. Nüfus Müdürlüğü'nden, adliyeden işlemlerin yapılması gerekiyor. Biz de bir ay dolmadan vefatını bildirdik ve bir ay içerisinde de yerine başka bir proje deneticisini getirdik. Ancak iddia edildiği gibi vefatından sonra inşaat mühendisinin adına kesinlikle denetim yapılmadı. Bu zaten mümkün değildir. Çünkü proje deneticisi inşaat projesiyle ilgili denetimini yapar ve imzasını atar. Binanın yapım süresinde yapı denetçileri görev yapar. Vefat eden inşaat mühendisi yapı denetçisi değildi ve yapıları denetleme yetkisi yoktu. Bu konuda Türkiye'de sadece biz ceza almadık. En az 100- 150 firma ceza almıştır. Verilen ceza da en hafif ceza sayılabilecek niteliktedir. Çünkü vefatın ardından 3 gün süreyle evrakları bakanlığa ulaştırmak neredeyse imkansızdır. CHP merkez ilçe başkanının iddia ettiği gibi ölülere yapıları denetlettirmedik. Bu çok ağır bir suçlamadır. Yasal olarak gerekeni yapacağız."

Haber: DHA