Adana'da terör gazileri, 'Askerlik yan gelip yatma yeri değildir' sözleri üzerine açtıkları 1 YTL'lik manevi tazminat davasını, Başbakan Erdoğan'ın özür dilemesi üzerine geri çekti
21.11.2006

Başbakan Erdoğan'ın, 5 Eylül'de Balıkesir'de yaptığı konuşma sırasında bir vatandaşın "Şehit cenazelerinden bıktık" demesi üzerine "Askerlik yan gelip yatma yeri değildir" karşılığını vermesi büyük tepki çekmişti. Erdoğan'ın bu sözleri üzerine Adana'daki terör gazileri, Gaziler Günü'nde Atatürk Parkı'ndaki Atatürk Anıtı önünde yapılan çelenk koyma töreninde, göğüslerindeki övünç madalyalarının yanına `Sayın Başbakan! Biz Yatarak Gazi Olmadık' yazılı Atatürk fotoğrafının bulunduğu protesto kokartlarını taktı. Törenin ardından terör gazileri Mehmet Ali Bakır, Muhammet Çetin, Ahmet Aksoy ve 1996'da şehit düşen Oğuz Gencer'in babası Celal Gencer, Adana Adliyesi'ne giderek babası Kıbrıs Gazisi olan avukatları Gökay Sarılı ile birlikte Başbakan Erdoğan hakkında sembolik olarak 1 YTL'lik manevi tazminat davası açtı.

ÖZÜR ÜZERİNE DAVAYI GERİ ÇEKTİLER
Açılan dava, Adana 5'nci Sulh Hukuk Mahkemesi'nde devam ederken, terör gazileri, Başbakan Erdoğan'ın televizyondan, "Askerlik yan gelip yatma yeri değildir" sözlerini bir hata olarak kabul edip kamuoyundan özür dilemesi üzerine, açtıkları davayı geri çektiklerini açıkladı.

Terör gazilerinin avukatı Gökay Sarılı, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Başbakanımızın bu sözleri, ülkesi uğruna evladını, kardeşini, eşini kayıp eden ya da hayati organlarını yitirip, kalan yaşamını birçok zorluklara katlanarak devam ettirmeye çalışan gazilerimizi çok üzmüştü. Davayı açmamızın nedeni, Başbakanın talihsiz açıklamasının bir hata olduğunu anlayıp, başta şehit ailelerimizden, gazilerimizden ve kamuoyundan özür dilemesiydi. Başbakan da hatasını anlayıp özür diledi. Davamız da amacına ulaşmış oldu. Biz de Başbakanın özürü üzerine davamızı geri çektik."

Avukat Sarılı, açtıkları davanın aynı zamanda şehit ailelerinin ve gazilerin ülkemizin hassasiyetlerini korumaya devam ettiklerini ve daimi bekçileri olduklarını bir kez daha gösterdiğinin kanıtı olduğunu da kaydetti.