AHİM'in yeniden yargılayın dediği eski DEP'liler ilgili mahkemeden sert gerekçe
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, eski DEP’lileri mahkum eden DGM kararında direnmesinin gerekçesini açıklarken, “Açık bir deyim ile DGM kararına ancak Yüksek Yargıtay dokunabilir. DGM’ye hiçbir makam hiçbir merci ve kişiler, emir ve talimat veremez” dedi.

Kapatılan DEP’in eski milletvekilleri Leyla Zana, Orhan Doğan, Hatip Dicle ve Selim Sadak, DGM tarafından mahkum edilmiş, ancak AİHM’in kararı üzerine yeniden yargılandıkları Ağır Ceza Mahkemesi’nde “PKKya üyelik suçu” nedeniyle 7 yıl 6’şar aya mahkum olmuşlardı. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, dün kararının gerekçesini açıkladı.

AİHM AÇIKÇA “SUÇSUZDURLAR” DEMEDİ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), “açık bir deyimle, ‘hükümlüler suçsuzdur, beraatleri gerekir’ demediğini” kaydeden mahkeme, “hükümlülerin PKK’nın kurmak istediği Kürt devletinin yöneticisi gibi hareket ettiğini, emir ve talimat almak üzere Bekaa Vadisi’ndeki Abdullah Öcalan’ın kampına gittikleri ve ondan aldıkları talimatları Türkiye’de faaliyet gösteren örgüt mensuplarına ulaştırdıkları vurgusu yapıldı.

PKK BAYRAĞIYLA MECLİSE GELDİLER

Mahkeme açıkladığı gerekçeli karara şöyle devam edildi: milletvekilliği ve yasama dokunulmazlığından ifade ederek TBMM lojmanlarını örgüt evi gibi kullandıklarını, teröristlerin göz hastalıklarını tedavi ettirip, Doğu’da devletin yanında yer alanları baskıyla PKK saflarına kattıklarını, yurtdışında ‘Kürtler eziliyor, özgür bir Kürt ulusunun kurulması gerekir’ diyerek Türkiye Cumhuriyeti aleyhinde propaganda yaptıklarını, TBMM’ye PKK bayrağı renklerinde elbise giyerek gidip Kürtçe konuştuklarını” kaydetti.

ÖLDÜRMEDİLER DİYE, FİKİR SUÇLUSU MU SAYILACAKLAR

Mahkeme kararının gerekçesini, DEP’lileri mahkum eden ve daha sonra kapatılan ilk mahkeme DGM’leri savunarak şöyle noktaladı:
“Devlet Güvenlik Mahkemeleri Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 143’üncü maddesinde belirtilen devletin yargı kuvveti içinde yer alan tarafsız, bağımsız bir mahkemedir. Türk milleti adına karar verir. Hakimleri bağımsız olur, HSYK’ca atanır. Kararları ancak bir üst mahkeme olan Yargıtayca denetlenir. Açık bir deyim ile DGM kararına ancak Yüksek Yargıtay dokunabilir. DGM’ye hiçbir makam hiçbir merci ve kişiler emir ve talimat veremez. Hükümlüler, fikirlerinden dolayı yargılandıklarını ve cezalandırıldıklarını savunmuşlarsa da bu savunmaları doğru değildir. Hiçbir öldürme ve yaralama olayına katılmayan sadece PKK örgütünün merkez komitesinde yer alan, örgütü sevk ve idare edenler fikir suçlusu mu sayılacaktır?”
internet
haber