Rus gizli servisi tarafından iki hafta önce zehirlendiği öne sürülen eski KGB ajanı yoğun bakıma alındı
21.11.2006

Rusya lideri Vladimir Putin karşıtı açıklamalar yapmasının ardından Londra’da Rus gizli servisi tarafından zehirlendiği öne sürülen eski KGB ajanı Alexander Litvinenko’nun durumu ağırlaştı. Yoğun bakıma kaldırılan Litvenko’nun “Bir hayalete benzediğini, çok zayıf olduğunu ve bütün saçlarının döküldüğü” açıklandı. Londra ’da bir suşi restoranında fare zehri talyum katılmış yemek yiyen 44 yaşındaki Alexander Litvinenko hastanee yaşam mücadelesi verirken eski ajanla Putin arasındaki çekişme de tüm ayrıntılarıyla ortaya çıktı. Buna göre Litvinenko FSB’den ayrılırken Moskova’da düzenlediği basın toplantısında kendisine Putin karşıtı Boris Brezovski’yi öldürme talimatı verildiğini açıkladı. Toplantıda arkasında yüzü maskeli yandaşları bulunuyordu. Suçladığı kişi ise FSB’nin o dönemde başkanı olan Vladimir Putin’di. Litvenko ölüm tehditleri alınca. Türkiye’ye kaçarak arkadaşlarından kendisine İngiltere’de sığınma hakkı alınması konusunda yardımcı olmalarını istedi. Sonunda bunu başardı ve 6 yıldır yaşadığı İngiltere’de geçtiğimiz ay vatandaş da olmayı başardı.

KREMLİN: TAM BİR SAÇMALIK
Bu süre içerisinde Çeçenistan medyasında Putin’i eleştiren yazıları çıktı. Rus ajanları kendi ülkelerinde bombalama eylemleri yaparak bu şekilde Çeçenistan operasyonlarını meşru göstermekle suçladı. İşte bu suçlama Putin’,i çok kızıdırdı. Rusya’daki yolsuzlukları anlatan kitabının satışı Kremlin tarafından yasaklandı.

Rusya Devlet Başkanlığı sözcüsü,Alexander Litvinenko’nun zehirlenmesinin arkasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in olduğu iddialarını “saçmalık” olarak niteledi. Kremlin sözcü yardımcısı Dmitry Peskov, Moskova’da yaptığı açıklamada, “tamamen saçmalık olan bir iddia hakkında yorum yapmaya gerek yok” dedi. Rusya gizli servisi FSB’nin sözcüsü ise iddialarla ilgili yorum yapmayı reddetti.