New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg,üyesi olduğu Cumhuriyetçi Parti'den ayrılıp bağımsız oldu.

2008 yılında yapılacak ABD başkanlık seçimlerinde daha önce de adı geçen ancak bugüne dek adaylığını koymayan Bloomberg'in, Cumhuriyetçiler'denayrılıp New York'un bağımsız belediye başkanı olması, seçimlerde aday olduğunu açıklayabileceği olasılığını yeniden gündeme getirdi.

65 yaşındaki milyarder belediye başkanı Bloomberg, yaptığı açıklamada partisinden ayrıldığını ve artık hiçbir siyasi partiye kayıtlı olmadığını belirterek ''Gelecek için planlarım değişmedi, ancak bundan böyle belediye başkanı olarak siyasi açıdan bağımsızım. Diğer siyasi partilere üyeolanlarla particiliği bir kenara bırakarak ortak zeminde sorunlarımıza gerçek çözümler bulma amacıyla çalışmaya devam edeceğim'' dedi.

Daha önceden Demokrat olan, 2001 yılındaki New York belediye başkanlığı seçimleri için Cumhuriyetçiler'e katılan ve seçimi kazanan Bloomberg, 2005 yılında ikinci kez belediye başkanlığına seçilmişti. Bloomberg'in 2009 yılında yapılacak belediye başkanlığı seçimlerinde üçüncü kez aday olma hakkına sahip olmadığı biliniyor.

Bu arada NBC televizyonu, Bloomberg'e yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, Bloomberg'in 2008 yılının başında başkanlık seçimlerine bağımsız olarak adaylığını koymasının beklendiğini ve seçim kampanyası için servetinden 500 milyon dolar harcamaya hazır olduğunu söyledi.

AA