ABD ordusu, Irak'ta dün 10 binden fazla askerin katılımıyla başlatılan geniş güvenlik operasyonunun ilk gününde çok sayıda cephane el geçirdiği ve 30 El Kaide militanını öldürdüğünü duyurdu. ABD ordusu, Diyala eyaletinin Bakuba kentinde gerçekleşen operasyonda cephanelik olarak kullanılan bir evin de havaya uçurulduğunu kaydetti. Bakuba'daki operasyonlar, Amerikan ordusunun 2003'ten beri düzenledikleri en büyük saldırılardan biri oldu.

Amerikan ordusundan Tuğgeneral Mick Bednarek, operasyonun henüz başında olduklarını ve ne olursa olsun El Kaide'yi vurmaya devam edeceklerini söyledi. Amerikalı general "nerede saklanırlarsa saklansınlar durmayacağız ve operasyon tamamlanmadan dinlenmeyeceğiz" dedi.

Açıklamada, operasyonlarda El Kaide'ye ait evlerde çeşitli silahların yanı sıra, el bombaları, roket atarlar ve bombalar ele geçirildiği belirtildi. Ayrıca evlerde gizlenmiş veya toprağa gömülmüş silahlar da bulunduğu kaydedildi.
ABD ordusu, dün operasyonun başlamasından sonra da 22 militanı öldürdüğünü duyurmuştu.

Operasyona çok sayıda helikopterin, tankların ve zırhlı araçların desteklediği yaklaşık 10 Amerikan askeri ve 2 bin Irak askeri katılıyor.

(CHA)