Sınav stresinden kurtulan ÖSS adayları, şimdi de tercih telaşına düştü. Ağır rekabet içindeki üniversiteler ise başarılı öğrencilerin peşinde.

ABD’de eğitim imkanından her öğrenciye dizüstü bilgisayara kadar birçok şey vadediliyor. Bazı üniversiteler ise öğrenciye maaş gibi burs veriyor. İşte o üniversiteler ve öğrenci bursları:


BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ

Her iki öğrenciden biri burslu okuyor. Üniversite ilk on ve ilk 100’e giren öğrencileri hedefliyor. Üstün Başarı Bursu, tek kişilik internet bağlantılı her türlü lüksün düşünüldüğü Uçaksavar’daki Superdorm Yurdu’nda ücretsiz konaklamayı da kapsıyor.

GALATASARAY ÜNİ.

Bir devlet üniversitesi ve ücretsiz eğitim veriyor. Kontenjanının yüzde 25’i o öğretim yılında Galatasaray Lisesi mezunlarına; yüzde 25’i de Türkiye’de Fransızca öğretim yapan okullarındaki öğrencilere ayrıyor. Öğrencilerden ihtiyaç sahiplerine GS Vakfı’ndan 180 YTL aylık burs veriliyor. Öğrencinin kitap, yemek gibi ihtiyaçları karşılanıyor.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

Buradaki burslar, Amerika Birleşik Devletleri’nde yüksek lisans (master) öğrenimi yapmak isteyenlerle tez aşamasında araştırma yapmak isteyen doktora öğrencilerine veriliyor. Ayrıca aylık 150 YTL gereksinim bursu da var.

FATİH ÜNİVERSİTESİ

Puan türüne göre; ilk 100’e giren öğrencilere aylık 750 YTL, 500’e giren öğrencilere 600 YTL, ilk bine giren ögrencilere 450 YTL, ilk üç bine giren öğrencilere de 150 YTL özel burs veriliyor. Ayrıca 150 YTL kitap bursu verilen üniversitede burslu öğrencilere özel danışman tayin ediliyor.

SABANCI ÜNİVERSİTESİ

İlk 200’e giren adaylara dokuz ay boyunca aylık 400 YTL burs veriyor. Üstün Başarı, Onur ve Başarı Bursu adı altında üç kategoride burs verilen üniversitede, ayrıca tüm öğrenim ücretinden muaf tutulan Sakıp Sabancı Üstün Başarı Bursu da veriliyor. ÖSS başarısına göre adaylara Metin Sabancı Öğrenim Bursu da veriliyor. Okula kayıt yaptıran her öğrenciye laptop (dizüstü bilgisayar) hediye ediliyor.

ORTA DOĞU TEK. ÜNİ.

Öğrenci, Türkiye derecesi yaparsa Üstün Başarı Bursu alıyor. On iki ay boyunca 240 YTL harçlık ve yurt imkanı veriliyor. Ayrıca dizüstü bilgisayar hediye ediliyor ve üniversitedeki yüzme, tenis gibi tüm spor aktivitelerinden ücretsiz yararlanma hakkı veriliyor. Ekonomik sorunları olan öğrencilere destek oluyor. Öğrencinin mağduriyetine göre miktar belirleniyor.

KADİR HAS ÜNİ.

ÖSS’de puan türlerine göre Kadir Has Bursu veriliyor. İlk 100’e girenlere 1000 YTL, ilk 2 bin içinde yer alan öğrencilere 500 YTL, dil puanına göre ilk 300’de yer alan öğrencilere 400 YTL, dil puan türünde ilk 500’e girenlere 250 YTL 9 ay boyunca nakit ödenir. MYO’lara kayıt yaptıran öğrencilere 1000 YTL indirim yapılıyor. Sporcu öğrencilere, ücretsiz eğitim olanağı sunuluyor.

HALİÇ ÜNİVERSİTESİ

İlk 2 bine girip bu üniversiteyi tercih eden öğrencilerin 4 yıl boyunca tüm öğrenim masrafları karşılanıyor. Öğrencinin ihtiyacı varsa ayrıca yurt, yemek ve kitap bursu da veriliyor.

OKAN ÜNİVERSİTESİ


İlk 100’e giren öğrenciler öğrenim ücretinden muafiyetin yanısıra 9 ay süreyle aylık 500 YTL, ilk 101-500’e girenlere 400 YTL ve 501 ile bin arasına girenlere ise 300 YTL burs veriliyor.

BAHÇEŞEHİR ÜNİ.

Ülke genelinde ilk 100’den ilk 3 bine girenlere kadar öğrencilere burs veriyor. Dokuz ay boyunca ücretsiz eğitim ve haçlık, yurt bursu veriliyor. 150 YTL’den 600 YTL’ye kadar öğrencilerin başarı sırasına göre burs veriliyor. Ayrıca bu üniversiteyi ilk tercihi arasında yer veren burslu öğrencilere laptop armağan ediliyor.

Her şey dahil burs

İSTANBUL TEKNİK ÜNİ.

İhtiyaç sahibi öğrencilere yemek, yurt ve haçlık veriyor. Üniversitede 8 bin 500 öğrenci çeşitli burslarla destekleniyor. Öğrenciler okul dışında farklı vakıflardan da burs alıyor.

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ

ÖSYM’nin belirlediği öğrencileri alıyor. Mütevelli heyet bursları da var. Öğrenimin tamamen ücretsiz olmasını kapsıyor.

Burssuz girenler dönem sonunda bölüm birincisi olursa yüzde 75 burs kazanıyor. Bu burs bir sonraki yıl yüzde 50’ye iniyor.

Oku ve kazan KOÇ ÜNİVERSİTESİ

ÖSS’de ilk 100’e giren öğrencilere öğrenim parasız ve 9 ay boyunca aylık 385 YTL, iki kişilik odalarda ücretsiz konaklama, öğretim süresince ders kitaplarını karşılama ve bu yıla özel bir defalık bin 500 YTL cep harçlığı bursu veriliyor. Yurtta kalmak istemeyen öğrenciye ise ayrıca 275 YTL konaklama ücreti yardımı da yapılıyor.

Bedava eğitim BİLKENT ÜNİVERSİTESİ

Bu yıl 3 bin 260 öğrencinin burslu okuduğu üniversitede ‘üstün yetenek, kapsamlı burs ve yetenek bursu adı altında burs veriliyor. Burs almaya hak kazanan öğrencilere aylık 250 YTL burs veriyor. Ayrıca öğrenim ücreti alınmıyor. Yurt, yemek, internet ücretsiz.


STAR GAZETESİ