Çin'in güneybatısında etkili olan yoğun yağış ve fırtınanın neden olduğu sel ve toprak kayması olaylarında 36 kişi öldü, 13 kişi ise kayboldu.

Halkişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre, 292 bin kişi seller ve toprak kaymaları nedeniyle evlerini boşaltmak zorunda kalırken, 17 bin ev çöktü ve oturulamaz hale geldi.

Bakanlık, sel ve yağışlardan en çok etkilenen bölgelerin Ghongqing, Sichuan, Guizhou ve Hubei eyaletlerinin olduğunu, buralarda yaşayan 8.7 milyon kişinin hava şartlarından olumsuz yönde etkilendiğini kaydetti. Ayrıca 44 bin hektar tarım alanı seller nedeniyle yok olurken, Çin ekonomisinin uğradığı zararın 118 milyon dolar olduğu ifade edildi.

Eyaletlerde arama kurtarma çalışmaları sürdüren yetkililer, felaketin boyutlarının giderek büyüdüğünü duyurdu. Sichuan eyaletinin Dazhou bölgesinde en az 10 kişi fırtınalar nedeniyle yaşamını yitirirken, sel ve toprak kaymalar 13 köyü haritadan sildi.

Her yıl, Mayıs ile Eylül ayları arası Çin'de sel sezonu olarak biliniyor. Tayfunlar, fırtına ve seller Çin'in yoğun nüfuslu bölgelerini vurarak çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor.

(CHA)