Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) başkalarının yerine para karşılığı sınava girdiği ileri sürülen Şanlıurfa merkezli çetenin yöneticileri ile sınavda sahtecilik yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 48 kişiden 27'si, adliyeye sevk edildi.

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesince ''Sistem'' adıyla 4 ilde yürütülen planlı operasyon kapsamında, aralarında bir dershane sahibi ile aynı dershanede görevli bir öğretmen, Harran Üniversitesinin bir öğrencisi ve 2 kadının da bulunduğu 48 kişi hakkında ''suç işlemek için örgüt kurma, bu örgüte üye olma, haksız kazanç elde etme'' iddiasıyla TCK'nin 220. maddesine muhalefetten işlem başlatıldı.

Zanlılardan, aralarında yaşları küçük olan 2 öğrencinin de bulunduğu 21 kişi, Cumhuriyet Savcılığının kararıyla serbest bırakıldı.

Kopya işini organize ettiği iddia edilen dershane sahibi Halis A. ile diğer 26 kişi, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.

Olayla ilgili 4 kişinin daha yakalanmasına çalışıldığı bildirildi.Bu arada, Emniyet Müdürlüğünde sorgulanan zanlılardan bazılarının, 5 ile 50 bin YTL karşılığında önceden anlaştıkları kişilerin yerine sınava girdikleri veya adayların cep telefonlarına doğru cevapları kısa mesajla gönderdikleri belirlendi.

Zanlıların, ince tasarım cep telefonlarını sınav salonuna ''iç çamaşırlarında veya koltuk altlarına saklayarak'' getirdikleri öğrenildi.ÖSS'de sahtecilik yaptığı iddia edilen çeteye üye oldukları gerekçesiyle Hatay'da 12, Adıyaman'da 1, Mersin'de 2, Şanlıurfa'da 16 ve Birecik ilçesinde 17 kişi gözaltına alınmıştı.

Zanlıların üzerinde çok sayıda sahte nüfus cüzdanı, sahte sınava giriş belgesi, kopya çekmek için hazırlanan ince tasarımlı cep telefonları ve kopya kağıtları ele geçirilmişti.

(AA)