Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Şemdinli davası olayı sanık avukatlarının itiraz reddetti.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005'te Umut Kitapevi'nin bombalanması olayına karıştıkları iddiasıyla tutuklanan başçavuşlar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile itirafçı Veysel Ateş'in yargılandığı davanın Van 3. Ağır Ceza Mahkemesinde 13 Haziranda yapılan duruşmasında, mahkeme heyetinin sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vermesi ve duruşmayı eksik soruşturma yapıldığı gerekçesiyle ertelemesinin ardından sanık avukatları bir üst mahkeme olan Van 4. Ağır Ceza Mahkemesine itirazda bulundu.

Sanık avukatlarının itirazı üzerine dava dosyası ve itiraz dilekçesini inceleyen 4. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, yerel mahkeme, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bozma kararına uyma ya da direnme kararı vermediği için bu kararın her zaman alınabilecek olması nedeniyle dosyanın askıda kaldığını bildirdi.

Sanık avukatlarının itiraz taleplerinin reddine karar veren 4. Ağır Ceza Mahkemesi, ret gerekçesini ise şöyle açıkladı:

''3. Ağır Ceza Mahkemesinin kararında eylemli direnme ya da eylemli uyma söz konusu değildir. Yani itiraz edilecek bir karar mevcut değildir. Böyle bir karar olduğunu düşünsek dahi bu karar, itiraz edilebilecek bir karar değildir. Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından (kabul ve uygulamaya göre) yapılan bozma, yerel mahkeme uygulamasının hatalı görülen yönüne uyarı, öğreti ve yol gösterme amacıyla değinmekten ibaret olduğundan direnmeye veya ısrara konu olmaz. Yargılama hukukumuzda eleştiriye uymak diye bir müessese yoktur.

Yargıtay'ın mahkeme kararında belirtilen bozma ilamlarının göreve ilişkin olması ve tek bozma gerekçesinin görevsizlik olması, diğer belirtilen eksikliklerin eleştiri, uyarı, öğreti ve yol gösterme niteliğinde olması sebebiyle hukuksal değeri olmayan, hiçbir sonuç doğurmayan karar niteliğinde olduğundan ve bu karar neticesinde alınan kararların da tutuklama dışında itirazı kabil kararlar niteliğinde olmaması nedeniyle bu yöndeki itirazların reddine karar vermek gerekmiştir.''

Mahkeme, sanıkların tutukluluk halinin devamı konusunda da üzerlerine atılı suçların niteliği, kanunda öngörülen cezalarının alt ve üst sınırları ve delil durumu gözönüne alınarak, itirazın reddini karalaştırdı.

SANIK AVUKATI YILDIZ

Sanık avukatlarından Yurdakan Yıldız, 13 Hazirandaki duruşmada 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararın yürürlükte olan Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve uygulamalarına aykırılık teşkil ettiğini savunarak bu durumun hakkın kötüye kullanılması niteliğinde olduğunu söyledi.

3. Ağır Ceza Mahkemesi kararının, davanın açılmasına neden olan iddianameyi hazırlayan sürecin bir devamı niteliğinde olduğunu ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

''Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, görev konusunda bir karar vermediği sürece, yaptığı işlemler yok hükmünde olup, hukuksal değeri olmayan işlemlerdir. Bundan güdülen amaç, müvekkillerin tutukluluk sürecinin uzatılmasını sağlayarak bir tedbir niteliğinde olan tutuklamanın, Yargıtay'ın vermiş olduğu karara ve yasalara rağmen infaza dönüştürülmek istenmesidir. 4. Ağır Ceza Mahkemesi de yapmış olduğu incelemede görev ve usul işlemleriyle ilgili 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yol gösterici mahiyette hukuki telkinler yapmıştır. Ancak 3. Ağır Ceza Mahkemesi oy çokluğuyla bu davayı hukuk dışı sürdürmeye devam etmektedir. Türk milleti adına karar veren bazı hakimlerin bu prensipten ayrılıp, kendi adlarına karar verdiği kanaatindeyim ki bu durumun da insan haklarına ve tabi hakim ilkesine aykırılık teşkil ettiği ortadadır.

3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin en kısa sürede Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve Yargıtay'ın vermiş olduğu karara uyarak, bu davayı kişiselleştirmemesini umut ediyorum.''

(AA)