'Fikirlerini PKK silahı gibi kullandılar'

ANKARA Milliyet


Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, örgüt üyeliği suçundan mahkûm ettiği, kapatılan DEP'in eski milletvekillerini, gerekçeli kararında çok ağır suçladı. Kararda, "Hükümlüler, PKK'nın kurmak istediği Kürt devletinin varlığını kanıtlamaya çalışan fikirlerini, PKK'nın silahı gibi kullanmışlardır" denildi. Kapatılan DEP'in eski milletvekilleri Leyla Zana, Orhan Doğan, Hatip Dicle ve Selim Sadak'ın, yeniden yargılandıkları ve "terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6'şar ay hapisle cezalandırıldıkları, davanın gerekçeli kararı açıklandı.
Hükümlülerin, TBMM lojmanlarını örgüt evi gibi kullandıkları, barındırdıkları teröristlerin örgüte katılmasını sağladıklarının belirtildiği kararda, Kürt kökenli vatandaşlara, PKK saflarında yer almalarını sağlamak için tehdit, baskı yaptıkları kaydedildi.


Öcalan'dan talimatlar

PKK'nın kurmak istediği Kürt devletinin yöneticisi gibi hareket etmekle suçlanan hükümlülerin, Abdullah Öcalan'dan aldığı talimatları Türkiye'de faaliyet gösteren örgüt mensuplarına ulaştırdıkları kaydedildi.
Kararda, PKK'nın bayrağını simgeleyen renklerde elbiseler giyerek, örgütün kurmak istediği Kürt devletinin varlığını kanıtlamaya çalışan fikirlerini, PKK'nın silahı gibi kullandıkları ifade edildi. Hükümlülerin, tüm savunmalarında fikirlerinden dolayı yargılandıklarını ve cezalandırıldıklarını söylemelerinin doğru olmadığı savunulan kararda şöyle denildi: "Hiçbir öldürme ve yaralama olayına katılmayan sadece örgütü sevk ve idare edenler fikir suçlusu mu sayılacaktır?"

milliyet