Türkiye'yi Gümrük Birliği Ek Protokolü gereği limanlarını Rumlara açması için sıkıştıran AB, son mühleti 6 Aralık olarak koyarken, kendi karar tarihini de 14 Aralık'taki liderler zirvesinden 11 Aralık'taki dışişleri bakanları toplantısına çekti. AB Dönem Başkanlığı'nı yürüten Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen, 6 Aralık'ta Avrupa Komisyonu'nun Türkiye'nin protokolü uygulamasıyla ilgili görüşünü bildirmesini, 11 Aralık'ta da dışişleri bakanlarının Türkiye'ye verilecek yanıtı belirlemesini istediğini belirtti. Vanhanen, "Türkiye'yi 14-15 Aralık'taki liderler zirvesine getirme niyetimiz yok. Türkiye kararı bundan önce alınacak" dedi.

Rehn: Yeni zirveye gerek yok
Fin Başbakanı, "Anlaşma olmaz ve Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmezse, müzakerelere etkisini değerlendirmemiz gerekecek. Bu, iyi bir senaryo değil ve belirsiz gelecek demek" uyarısı yaparken, Komisyon tavsiyesine göre davranacaklarını belirtti. Komisyon 8 Kasım'daki İlerleme Raporu'nda, Türkiye'nin protokolü uygulamamasının sonuçları olacağını söylemiş, ama müzakereleri askıya almaktan söz etmemişti. Genişlemeden sorumlu üye Olli Rehn de, 6 Aralık'ı "Tavsiye için mantıklı bir tarih" diye onayladı. Finli komiser, zirveye Türkiye'nin damgasını vurmaması gerektiğini söyleyip "17 Aralık 2004'te Türkiye zirvesi yaptık. Yenisine gerek yok" dedi.
"Türkiye'yle müzakereler Kıbrıs yüzünden birbirine dolandı" diye esef eden Vanhanen, krizi aşma önerileri için "Tüm taraflar müzakereye istekli. Kimse alternatif çözümle gelmedi ya da önerimizin kabul edilemez olduğunu söylemedi. Hepimiz aynı sayfadayız. Hâlâ çözüm olanağına inanıyoruz" dedi.

Merkel'in yerine Steinmeier
Helsinki, Rumlara Maraş aşamalı devredilip, Mağusa Limanı AB denetiminde serbest ticarete açılırken Türkiye'nin limanlarını Rumlara açmasını önermişti. Ama öneri Rumları tatmin etmemiş, Türkiye ise Ercan Havaalanı'nın serbest ticarete açılması pakete katılırsa kabul edeceği sinyalini vermişti. Vanhanen, paketin sınırlı olduğunu belirtip, "Kapsamlı çözüm getirmiyoruz. Bu BM'nin görevi" dedi. 6 Aralık'a dek Fin formülünde uzlaşılmazsa, müzakerelerin toptan dondurulması ya da 35 başlıktan ticaret ve gümrükle ilgili olanların dondurulması üzerinde duruluyor. Finlandiya haftaya Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün de katılacağı AB-Akdeniz toplantısı düzenliyor. Dünkü Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası hükümet sözcüsü Cemil Çiçek Türkiye'nin tek taraflı adım atmayacağını yinelerken, diplomatik kaynaklar, 11 Aralık'ta Almanya gibi bir ağır topu Hıristiyan Demokrat Başbakan Angela Merkel yerine Sosyal Demokrat Dışişleri Bakanı F.W. Steinmeier'in temsil edecek olmasını Türkiye'nin hayrına yoruyor.

kaynak:radikal gazetesi