Sakaryalı işadamı Irak'ta fidye için tutuklandı
Sakaryalı iş adamı Mehmet Eryılmaz'ın (51), İzmirli iş adamı arkadaşı Nihat Atalar ile Kuzey Irak'ın Erbil şehrinde fidye için Iraklı askeri bir yetkili tarafından tutuklandığı bildirildi.

Adapazarı'nda orman ürünleri, tarım ve gıda işleriyle uğraşan Mehmet Eryılmaz, 10 Haziranda iş adamı arkadaşı Nihat Atalarla görüşmek üzere İzmir'e gitti.

Kuzey Irak'ta iş bağlantısı kurmak üzere, 13 Haziranda Atalar ile Diyarbakır Havaalanı'ndan Kuzey Irak'ın Zaho kentine geçen Eryılmaz, kendisini Iraklı askeri yetkili olarak tanıtan Ayad A. Khdhir ile buluştu. Eryılmaz, 19 Haziranda cep telefonundan eşini arayarak tutuklandığını bildirdi.

Telefonda 4 gün önce eşiyle görüştüğünü belirten Birsen Eryılmaz şunları söyledi:

''Eşim beni aradı. (Birsen, beni ve Nihat beyi burada iş görüşmesi için geldiğimiz Ayad tutuklattı, bizi cezaevine atıyorlar. İş anlaşması için bana 150 bin dolarlık senet imzalattılar. Onlardan anlaşmaya göre, paranın yüzde 20'sini getirmelerini beklerken, bizi cezaevine gönderiyorlar, haberiniz olsun) dedi. ''

Eşinden bir daha haber alamadığını ifade eden Eryılmaz, ''Ayad iş anlaşması için daha önce evimize gelmişti. Erbil kökenli Ayad, eşimin cep telefonundan oğlumu arayarak, (Baban elimizde. 150 bin doları vermezsen, babanı Türkiye'ye göndermeyeceğim. Çeşitli işkenceler uygulayarak, size kaset yollayacağım, işin ciddiyetini daha iyi anlarsınız) dedi. Eşimin hayatından endişe ediyoruz''diye konuştu,Konuyla ilgili olarak Valiliğe ve Savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını kaydeden Birsen Eryılmaz, ''Türk Devletine güveniyoruz, eşimin Türkiye'ye sağ salim getirilmesini istiyoruz'' dedi.

AA