Nüfus mübadelesi sonrası Anadolu'dan Yunanistan'a gidenlerin kurduğu "Nea Alikarnassos'' kentinin Belediye Başkanı Sisamakis Vangelis ile Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan, Türk-Yunan dostluğu adına hazırlanan testi kebabını birlikte kırdı.

Antikçağ'daki adı ile Halikarnossos olan Bodrum'dan gidenlerin kurduğu ve Girit Adası'ndaki Heraklion Vilayeti'ne bağlı olan Nea Alikarnassos'dan dün gelen 170 kişilik kafile, Bodrum'da bir dizi ziyarette bulundu. Kafile içerisinde yer alan Nea Alikarnassos Belediye Başkanı, meclis üyeleri ve 6 il genel meclis üyesi, akşam yemeğinde Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan'ın konuğu oldu. Blanca Restaurant'ta Yunan konuklar onuruna verilen yemekte özel olarak testi kebabı hazırlandı. Kebaplar piştikten sonra testileri kırma işini ise iki belediye başkanı birlikte gerçekleştirdi. Oldukça sıcak bir ortamda yenen akşam yemeğinin ardından, başkanlar dostluk adına mesajlar verdi. Tatlı olarak baklava isteyen Yunan konuklar, dedelerinin yaşamış olduğu coğrafya üzerinde bulunmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.
Nea Alikarnassos Belediye Başkanı Sisamakis Vangelis, sevinç içerisinde olduklarını belirterek, "Sizde oraya geldiğinizde güler yüzle karşılanıyorsunuz. O günkü hadiselerden dolayı mübadele oldu. Ama şimdi problemimiz yok. Bodrum'a geldiğimizde kendimizi Girit'teymiş gibi hissediyoruz. Sevginin ve saygının daha ileri gitmesi için uğraşıyoruz. Türk-Yunan dostluğunda problemimiz yok. Halk olarak birbirimiz kucaklıyoruz. Hükümetlerin arasında bazı olayla olabiliyor. Biz iki kardeş gibi geçinmek istiyoruz" dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan ise, son yıllarda dayanışma adına iki ülkenin de çok anlayışlı davrandığını söyleyerek, "Yunan adalarındaki belediye başkanları ve halklarıyla çok birlikte olduk. Dayanışmanın bugün de örneklerini vermeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Vangelis, Mazlum Ağan'ı Nea Halikarnasos'a davet etti. Bu arada kafile içerisinde yer alan Yunan televizyonu KPHTH TV ekibi, yemek sırasında ve sonrasında Barlar Sokağı olarak bilinen Cumhuriyet Caddesi'nde çekim yaptı. Yemeğin bitiminde misafirler, Başkan Ağan ile Barlar Sokağı'nı gezerek dünyaca ünlü Halikarnas Disko'ya gitti. Gezi sırasında Nea Alikarnassos Belediye Başkanı Sisamakis Vangelis, gördüğü yaşlılarla da sohbet etti.

MUĞLA (İHA)