Mevsim normalleri üzerindeki sıcaklar, Kuşadası'nı kavuruyor. Kuşadası'nda 40 derecenin üzerine çıkan hava sıcaklığıyla birlikte serinlemek isteyen plajlara, su parklarına ve havuzlara koşarken, renkli görüntüleri de beraberinde getirdi.

Kuşadalılar'ın yanı sıra, yerli ve yabancı turistler ile çevre il ve ilçelerden gelen günübirlikçiler, sıcaklar yüzünden plajlardan saatlerce çıkmazken, özellikle Kuşadası'nın dünyaca ünlü Kadınlar Plajı'nda insan seli görüntüler oluştu. Hava sıcaklığının 43, deniz suyu sıcaklığının ise 23 dereceye ulaştığı, nem oranının da yüzde 49 olduğu Kuşadası'nın dünyaca ünlü plajları güneşlenip, serinlemek isteyen turistlerle dolup taştı.

Bu arada, hava sıcaklıklarının kavurucu düzeye ulaşması nedeniyle Kuşadası Sağlık Grup Başkanlığı tarafından bir dizi önlemler alındı. Kuşadası Sağlık Grup Başkanı Şükrü Güngör, 112 Acil Servis ambülanslarının kritik noktalarda konuşlandığını belirterek, Kuşadası'nın yanı sıra, siteler bölgesi için Davutlar beldesinde de sürekli bir ambulansın bekletildiğini söyledi. Ani rahatsızlıklara zamanında müdahale edildiğini anlatan Güngör, vatandaşları ve tatilcileri de uyararak, "Özellikle yaşlıların ve aşırı
kilolu olanların 11.00 - 17.00 saatleri arasında güneşe çıkmamalarını ve bol su tüketmelerini öneriyoruz. Hamurlu, ızgara ve yağlı yiyeceklerden uzakta durulmasında, bol meyve ve sebze tüketilmesinde yarar var'' dedi.

AYDIN (İHA)