Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ''Erkeklik, yiğitlik, korkmadan Meclis'e gelip, Meclis'te oturmaktaydı.


Sağcı geçinen, demokrat geçinen partilerin kimlerin peşine düştüğünü gördünüz. Ne yazık ki bunlar yapılamamıştır. Ama şimdi işleri bitti görüyorsunuz. Siyasi hayatta övünecekleri tek şey beni Cumhurbaşkanı yapmamak'' dedi.


Gül, İstasyon Meydanında partisince düzenlenen mitingde konuştu.


''Elazığ'ın yiğit insanlarıyla gurur duyuyoruz'' diyerek sözlerine başlayan Gül, havaalanından bu yana gösterilen sevginin, 4,5 sene önce gösterilen sevgiden çok daha fazla olduğunu söyledi.


Alandakilerin, ''Vur Vur İnlesin, Deniz Baykal Dinlesin'' şeklinde slogan atmaları üzerine Gül, ''Merak etmeyin, hepsi zaten takip ediyorlar. Sıcaklar mitingleri vurdu diyorlar, ama sıcaklar AK Parti mitinglerini değil, diğer mitingleri vurdu. Bu sıcakta, bu muhteşem kalabalık. Geçen hafta Urfa'da 52 dereceydi tıklım tıklımdı her yer'' dedi.


Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Biz, gece gündüz koşturacağız, daha sonra da ayak oyunlarıyla Türkiye'ye hiç yakışmayan davranışlarla karşı karşıya kalıp... Fransa nasıl Cumhurbaşkanı seçtiyse, başka ülkeler nasıl seçtiyse, Türkiye'ye de yakışan buyken, bu işle oynanan oyunlara tepkiniz muhakkaktır. Ama ne yaparlarsa yapsınlar bu sıcakta bu meydanları hınca hınç böyle doldurduğunuz gibi 22 Temmuzda da sandıkları hınca hınç dolduracaksınız.''


Bu arada vatandaşlardan ''Yuh'' şeklinde tepkiler gelmesi üzerine Gül, ''Cumhurbaşkanı'na bir şey söylemeyin. Söyleyecekseniz Meclis'e gelmeyen siyasetçilere cevabını verin'' diyerek vatandaşları uyardı.

Elazığ (AA)