CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 22 Temmuz seçimlerinin Türkiye için bir dönüm noktası olacağını belirterek, "Türkiye'ye sahip çıkın, Barzani'ye değil, Talabani'ye değil, PKK uzantılarına değil, onlardan medet umanlara değil, Türkiye'ye sahip çıkın" dedi.


Baykal, partisince Tokat Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitinginde, hükümetin 4.5 yıldır izlediği politikaların, Türkiye'yi bütünleştiren, kaynaştıran uygulamalar olmadığını savunarak, ''Henüz Türkiye bütünlüğünü koruyor ama bilin ki, bu istikamette önümüzde bir 4 yıl daha bu kadronun eline yetki verilecek olursa, Türkiye'nin iç gerginlikleri de artacaktır" dedi.


Türkiye'nin sahip olduğu sağlam cumhuriyet temelinin, Orta Doğu'daki hiçbir ülkede, Irak'ta, İran'da olmadığını vurgulayan Baykal, Türkiye'nin de bu ülkelere benzememesi için vatandaşlardan dikkatli olmalarını istedi.


Baykal, konuşmasında cumhurbaşkanlığı seçimi sürecine de değindi.


Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, bir konuşmasında ''vatandaşlardan kendilerini 370'den fazla milletvekili ile TBMM'ye göndermelerini istediğini, aksi halde kriz çıkacağını söylediğini'' belirterek, ''Milletle pazarlık ediyor. Milleti tehdit ediyor. '370'den fazla milletvekili çıkarmazsam kriz çıkar, kork ve bana oy ver' diyor.


Bunu söyleyen insan, Türk milletini anlamamış. Türk milletini tanımamış.


Tehditle, şantajla, korkutmayla, aba altından sopa göstererek milletin oyunun alınamayacağını daha fark etmemiş. 'Kriz çıkarmış'... Kriz, mıriz çıkmaz, ben muhalefet partisinin genel başkanı olarak söylüyorum. Türkiye'de kimse millete kriz çıkarma gücünde değildir. En güçlü, millettir. Kriz çıkarmaya kalkarsa Tayyip Erdoğan o krizin altında kendisi kalır" değerlendirmesinde bulundu.


Baykal, terörün Türkiye'nin önündeki en öncelikli sorun olduğunu belirterek şunları söyledi:


"Albaylar, binbaşılar, yarbaylar öldürülüyor, Mehmetçik öldürülüyor. Kim yapıyor bu işi? PKK... PKK'nın arkasında kim var? Kuzey Irak'taki Barzani var, Talabani var. Türkiye'nin içindeki PKK'nın uzantıları var.


Peki AKP, Başbakan, bunlar karşısında nerde duruyor? Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı'yla konuşmayı zaman israfı sayıyor ama Genelkurmay Başkanı'nın 'ne konuşacağım ben onunla, terörü onlar besliyor' dediği Barzani'yle 'görüşürüz' diye açıklama yapıyor. PKK'nın siyasi uzantıları, bu seçimlere ayrı bir parti olarak girmiyorlar, bağımsız adaylarla giriyorlar. Geçenlerde onların bir açıklaması yayınlandı.


Diyorlar ki, 'bulunduğunuz yerde bizim bağımsız adayımız yoksa oyunuzu AKP'ye verin'. Kim diyor? PKK'nın siyasi uzantıları diyor. Barzani ve onun adamları açıklama yapıyor 'aman sıkıştırmayın AKP yeniden iktidar olarak çıksın' diyor. Çünkü onların işine geliyor. PKK'nın işine geliyor, Rumların işine geliyor ama milletçi Tokatlıların işine gelmiyor.''


Baykal, konuşması sırasında vatandaşların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik protestoları üzerine, bunun yanlış olduğunu belirterek, tepkilerini sandıkta oylarıyla göstermelerini istedi.

TOKAT (AA)