Muğla'nın Dalaman İlçesi'nde 2004 Yılı'nda Alman vatandaşı Klaus Dieter'in (62) satın aldığı villanın bahçesine astığı Alman Bayrağı'nı indirerek yakan ve bu nedenle de haklarında kamu davası açılan İşçi Partisi (İP) yöneticileri beraat etti
22.11.2006

Alman Bayrağı'nı indiren İP Muğla İl Başkanı Avukat Yüksel Sarı, İl Başkan Yardımcısı Mustafa Cihan, İP Ortaca İlçe Başkanı Sarp Gürpınar ve İP Ortaca ilçe yöneticilerinden Gülşen Sarı hakkında Dalaman Asliye Ceza Mahkemesi'nde 2004 Yılı'nın Aralık ayında açılan kamu davası bugün sonuçlandı. Son duruşmada savunma yapan Yüksel Sarı, "Alman vatandaşının villasının bahçesindeki direğe Alman Bayrağı'nı asması, çevredeki Türkler'i ve bizi rahatsız etti. Bilindiği gibi Bayrak Kanunu, yabancı ülke bayraklarının hangi koşullarda, nerelere asılabileceğini saymıştır. Alman vatandaşının villasının bahçesine bir direk dikip, kendi ülke bayrağını asması bu kanuna aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Bunun üzerine ertesi gün gittik, Alman Bayrağı'nı indirdik. Ortaca ve Dalamanlılar da bize katıldı. Biz suç işlemedik, bir suçu ortadan kaldırdık" dedi.

Yüksel Sarı'nın savunmasının ardından mahkeme, suçun unsurlarının oluşmadığına kanaat getirerek, sanıkların beraatine karar verdi.