Avrupa'da aşırı sıcaklar, İngiltere'de ise sel
LONDRA (İHA) - Avrupa sıcaklarla boğuşurken, İngiltere'de etkili olan sağanak yağışların neden olduğu sel vatandaşlara sıkıntılı günler yaşatıyor. Ülkenin kuzey kesiminde meydana gelen sel sebebiyle 3 kişi hayatını kaybetti.


Avrupa'da mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak hava, gölgelik olan mekanların dolmasına sebep olurken, serinlemek isteyenler kendilerini sahillere atıyor.


Elektrik şirketleriyse klima kullanımında aşırıya kaçılmaması, aksi halde yaz sezonunda elektrik kesintisi uygulanmasının kaçınılmaz olduğu konusunda açıklama üzerine açıklama yapıyor. İngiltere'de ise meydana gelen sağanak yağış hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Ülkenin kuzey kesiminde yaşanan sel tam anlamıyla bir kaos ortamı doğururken, şu ana kadar 3 kişinin sel nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi. Bu arada yüzlerce kişinin ise su basan ev ve işyerlerini temizlemekle uğraştığı kaydedildi. Kuzeyde bulunan Hul bölgesinde sel suları sebebiyle tıkanan kanalı açmak isteyen 28 yaşındaki bir İngiliz, kurtarma ekiplerinin tüm çalışmalarına rağmen hayatını kaybetti. Sheffield'ta ise kimliği belirlenemeyen bir genç sel sularına kapılarak öldü. Polis, aynı bölgede 68 yaşındaki bir adamın da hayatını kaybettiğini doğrulandı. Bu arada yaşanan su baskınları sonrasında evlerinin çatılarında ve araçlarında mahsur kalanlara polis ve askeri birlikler havadan ve karadan müdahale ederek, kurtarmaya çalışıyor.
mynet haber