PKK'nın 27 Kasım 1978'de kurulduğu Diyarbakır'ın Lice İlçesi'ne bağlı Ziyaret ile Güçlü köylülerine, Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararlara İlişkin Kanun kapsamında 5 milyon YTL tazminat ödendi
22.11.2006

Diyarbakır Vali Yardımcısı Erol Özer, devlet olarak mümkün olduğunda yaraları sarmak istediklerini belirterek, "Bugüne kadar 40 milyon YTL para verdik" dedi. Bölgede yaşanan terör olayları nedeniyle 1993 yılında güvenlik gerekçesiyle boşaltılan Lice'nin Ziyaret Köyü'nden 104, Güçlü Köyü'nden 78 aileye 5233 sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararlara İlişkin Kanun kapsamında 5 milyon YTL tazminat ödendi. Diyarbakır'da bir düğün salonunda yapılan törende önce mevlit okutulurken, banka hesap cüzdanlarını Vali Yardımcısı Erol Özer'den alan köylülerin sevinç yaşadıkları gözlendi. Köylülerin avukatı Habibe Deyar, bölgede uzun yıllar yaşanan acı olaylar nedeniyle zarar gören sivillerin maddi tazminatlarına ilişkin iki köye 5 milyon YTL tazminat ödenmesi yönünde karar verildiğini ve bu paranın banka hesaplarına çıkarıldığını söyledi.

Diyarbakır Vali Yardımcısı Erol Özer, bir dönem bölgede yaşanan acı ve üzüntülü olaylar nedeniyle birçok kişinin evini terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Özer, şöyle konuştu:

"Ancak bu dünyanın birçok ülkesinde yaşanıyor ve bunun bir kısmı terör, savaş ve çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır. Birleşmiş Milletler bu sorunu `zorunlu göç' adı altında masaya yatırmıştır. Bizim de katıldığımız bir toplantıda BM temsilcisi, Türkiye gibi çok az ülkenin bu sorunun çözümüne ilişkin somut adımlar attığını söyledi. Çıkarılan kanun kapsamında sorun çözüldü. Yasa yürürlüğe girince Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşınan dosyaların bir kısmı ele alınmak üzere iade edildi. Hükümet bu yasayla somut adım attı. Devlet olarak mümkün olduğunca bu yaraları sarmak istedik. Bu zamana kadar 40 bin dosya başvurusu olurken, bunların 8 bini çözümlendi. 6 bin 500 dosya kabul edilirken, 1500'ü ise çeşitli nedenlerden dolayı reddedildi. Yasa kapsamında bugüne kadar 40 milyon YTL ödeme yaptık. Süren bu çalışmalarımız yurtdışında da büyük yankı buldu. Strasbourg Büyükelçimiz Diyarbakır'da yürütülen çalışmaları AİHM'in olumlu karşıladığını söyledi."

AİHM'e başvurulmaması halinde bu paraların ödenmeyeceği kaygısını taşıyanlar olduğunu vurgulayan Özer, "Bu yasa AİHM'in zoruyla çıkmadı. AİHM'e yasal başvuru süresini kaçıranlara bile hükümetimiz başvuru şansı tanıdı ve dosyalarını sonuçlandırdı. Devlet art niyetli olsaydı onlara müracaat şansı tanımazdı. Buradaki amaç bir dönem yaşanan acıları kapatmak" diye konuştu.

Terör tehlikesinin ortadan kalkmasından sonra iki köye daha sonra dönüşler sağlandı.