Samsun'dan kutsal topraklara gidecek olan hacı adayları bugün yola çıktı
22.11.2006

Hacı adayları için bugün Çarşamba Havalimanı'nda uğurlama töreni yapıldı. Törende konuşan İl Müftüsü Osman Şahin, hacı adaylarına ve yakınlarına, "Hacılarımız gelirken sadece Medine hurması ve zemzem suyu getirsin. Hacılarımızı hediye hamalı olarak görmeyin" dedi.

Kutsal topraklara gidecek ilk hacı kafilesi bugün Samsun Çarşamba Havalimanı'ndan yola çıktı. Samsun'dan toplam 2 bin 602 kişinin hac vazifesini yerine getireceği belirtildi. Kafileler halinde Medine'ye uçan hacı adayları için bugün Çarşamba Havalimanı'nda uğurlama töreni yapıldı. İl Müftüsü Osman Şahin, Vali Yardımcısı Mesut Eser, AKP'li İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok'un yanı sıra hacı yakınlarının da katıldığı törende duygulu anlar yaşandı. Kuran-ı Kerim ve ilahiler okunarak başlayan törende bir konuşma yapan Müftü Osman Şahin, hacı adaylarına ve yakınlarına uyarılarda bulundu. Kutsal topraklara gidecek olan insanların artık birer hacı dede, nine, yenge olacaklarını söyleyen Şahin, "Hacı adaylarımız ellerinde liste hediye peşinde koşmasınlar. Kutsal topraklardan sadece Medine hurması ve zemzem suyu getirin. Diğer hediyeleri buradan alın. Çünkü hem daha ucuz hem de daha kaliteli. Hacı yakınları da hacılarımızı hediye hamalı olarak görmesinler" dedi.

Törenin ardından yakınları ile vedalaşan bazı hacı adayları duygulu anlar yaşadı. Dede ve babaannelerini yolcu etmek için havaalanına gelen bazı çocuklar da büyüklerini el sallayarak uğurladı. Yaklaşık 450 kişilik ilk kafile Çarşamba Havalimanı'ndan Medine'ye uçtu. Son kafile 15 Aralık'ta Samsun'dan ayrılacak.