Lefkoşa'nın Rum kesiminde bulunan İngiliz Okulunu basan maskeli Rumlar, Kıbrıslı Türk öğrencilere saldırdı.
Rum radyosunun haberine göre, Rum polisi, öğleden sonra meydana gelen olayla ilgili soruşturma başlattı.
Habere göre, yüzü maskeli kişiler bazı Kıbrıslı Türk öğrencileri darp etti. Radyo, daha ileri saldırıların, okulun Rum öğrencilerinin müdahaleleri sonucu önlendiğini, maskeli kişilerin saldırısı sonucu hafif yaralanmalar meydana geldiğini duyurdu.
Radyo, maskeli kişilerin okula girip Kıbrıslı Türk öğrencileri darp etmelerinin nedeninin, okul müdürü tarafından yayımlanan, Türk ve Rum öğrencileri birbirlerini tahrik edebilecek semboller takmamaya çağıran genelgesi olduğunu kaydetti.
Bu arada Rumlar, olayın çıkış nedenini, geçen günlerde Kıbrıslı bir Rum öğrencinin Kıbrıslı Türk öğrenciler tarafından tuvaletlerde dövülmesi olarak gösteriyor.
Kıbrıslı Rum öğrencinin dövülmesinden sonra, okul yönetiminin, öğrencilerin dinini ya da milliyetini belirleyecek semboller taşımaması yönünde genelge yayımladığı belirtildi.

-PAPADOPULOS'DAN KINAMA-

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, İngiliz Okulunda Rum öğrencilerin Kıbrıslı Türk öğrencilere saldırmaları üzerine kınama mesajı yayımladı.
Rum yönetimi başkanlığından yapılan açıklamada, Papadopulos'un, ''beyinsiz haydutların Kıbrıslı Türk öğrencilere saldırmalarını en ağır şekilde kınadığı'' belirtildi. Açıklamada, ''Sorumsuz yaramazların bu suç faaliyeti ülkemizi teşhir ediyor ve ülkemizin iki toplum arasında dostluk ve güven ortamı yaratma çabalarını erozyona uğratıyor'' denildi ve ''dini kriterlerin hiçbir zaman iki toplum arasında kapışma nedeni olmadığı'' kaydedildi. Açıklamada, Rum yönetimi liderinin, olayı haber alır almaz Rum Polis Genel Müdürlüğüyle irtibata geçtiği ve suçluların bulunup, tutuklanarak yargı önüne çıkartılması için bu kabul edilemez hareketin derhal soruşturulmasını emrettiği'' belirtildi.